Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Kimdir, Ne İş Yapar, Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriMüzik Aleti (Çalgı) YapımcısıTANIM 
Türk müziğinde kullanılan aletlerinin yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışan kişidir.

GÖREVLER 
Yapılacak çalgıyı tasarlar, Çalgı için uygun malzemeyi belirler, Çalgının yapımı için gereken işlem basamaklarını belirler, Atölyelerde işlemlerin yapılmasını sağlar, Her işlemin bitiminde kalite kontrolü yapar, Çalgının istenen sesleri verebilecek nitelikte olması için gerekli düzeltmeleri yapar/yaptırır, Kullanılan bir çalgıda meydana gelen bozukluğun kaynağını belirler, Bozuk parçanın yerine yenisini takar, taktırır, Gerekli ayarları yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Müzik aletlerinin kalite kontrollerinin, akortlarının yapılmasında kullanılan ses düzenekleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Müzik aleti(Çalgı)yapımcısı olmak isteyenlerin; Sesleri üst düzeyde ayırdedebilme yeteneğine ve ritm duygusuna sahip, El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Müzikle ilgili ve bu alanda başarılı, Dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Müzik aleti (Çalgı)yapımcıları kapalı atölye ortamında çalışırlar. Ortam tozlu ve gürültülü olabilir. Ancak ses ayarının yapıldığı sırada sessizlik sağlanır. Müzik aleti yapımcıları GÖREVLERini yaparken müzisyenlerle ve meslektaşları ile etkileşimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Çalgı yapım bölümü mezunları; TRT Kurumunun Devlet Koroları ve Orkestralarının, Luthier (müzik aleti yapımcısı) kadrolarında, Kendilerine özel atölye açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, Anadolu Üniversitesi , Devlet Konservatuvarı " Yaylı Çalgı Yapımı" ve Ege Üniversitesi (İzmir) Devlet Türk Musikisi Konsevatuarı "Çalgı Yapımı" bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Mesleğin eğitimine girebilmek için; Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli baraj puanı almak, İlgili üniversitenin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır. Çalgı yapım proğramında; yaylı sazlar, vurmalı sazlar, mızraplı sazlar ve nefesli sazlar ana sanat dalları olmak üzere dört dalda eğitim verilmektedir. Bütün dallarda ortak olan başlıca dersler şunlardır: Teknik Resim, Meslek Teknolojisi, Türk Müziği Solfej ve Nazariyatı, Batı Müziği Solfej ve Nazariyatı, Akustik, Çalgı Bilgisi Tarihi. Ayrıca her anasanat dalında, ilgili olduğu müzik aletlerinin yapımını öğreten "meslek çalgısı" dersi ve atölye çalışmaları yer almaktadır. Öğretmenlik yapmak isteyenler "Pedagojik Formasyon" derslerini de almak zorundadırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yüksek öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanılan burs olanaklarından yararlanabilirler. Resmi kurumlarda çalışanların kazançları yasalarla belirlenir. Kendi işini kuranların aylık kazançları asgari ücretin yaklaşık 4-5 katı kadardır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı tanıtımı sayfasından Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Ne İş Yapar? Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Çalışma Alanları, Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Mezunları Ne İş Yaparlar? Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Müzik Aleti (Çalgı) Yapımcısı meslek tanımı 2361 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi