Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Havacılık / Uçak Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar, Havacılık / Uçak Mühendisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriHavacılık / Uçak MühendisiTANIM 
Havacılık/uçak mühendisi, havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve yapım projelerinin hazırlanması, üretilmesi, geliştirilmesi, bakımonarımı ve işletilmesi konularında çalışan kişidir. 

GÖREVLER 
Yapımı düşünülen hava taşıtının taslağını, ön projelerini hazırlar, Gerekli modelleri hazırlayarak deneyler yapar, Üretim planlaması yapar, Hatalı veya yanlış yapılmış parçanın düzeltilmesi ve gerekiyorsa yeniden yapılması için çalışır, Yapım sonrası uçuş denemeleri planlar, bunlara katılarak hava taşıtının işleyişini gözler, Araç kullanan kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği GÖREVLERini yürütür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ölçüm aletleri, Bilgisayar, hesap makinesi, Teknik çizimler için gerekli cetveller, Test alet ve cihazları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Havacılık / uçak mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip, 
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Matematikfizik konularına ilgili duyan ve bu alanlarda başarılı, 
Tasarım gücü yüksek,yaratıcı, İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen, Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Havacılık / uçak mühendisi kısmen kapalı yerde, kısmen açık havada çalışır. Çalışma ortamı kirli, yağlı, gürültülü olabilir. Yönetici kademelerinde bulundukları zaman GÖREVLERini büro ortamında yürütürler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Havacılık / uçak mühendisleri; Türk Hava Yollarında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (Kara ve Hava Kuvvetleri ana bakım üslerinde), Türk Uçak Sanayi A.Ş.’nde, Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda, TAI’de (Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayi), özel hava yollarında çalışabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Havacılık/Uçak Mühendisliği eğitimi ülkemizde iki yerde verilmektedir. Bunlar: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜAnkara), Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği bölümüdür. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Mesleğin eğitimine girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) "Havacılık ve Uzay Mühendisliği" veya "Uçak Mühendisliği" lisans programları için yeterli "Sayısal (SAY2)" puan almak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda "Havacılık ve Uzay Mühendisliği" veya "Uçak Mühendisliği" lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Yüksek Matematik, Fizik, Kimya, Çizim, Bilgisayar Programlama, Akışkanlar Mekaniği, Aerodinamik, Uçak Performansı, Sistem Dinamiği ve Kontrol, Uçuş Mekaniği ve Kontrol, Havacılık Mühendisliği Tasarımı, Termodinamik, Isı Transferi Sistemleri, Uçak Motor Tasarımı ve Roket, Dinamik, Mühendislik Malzemeleri, Mukavemet, Üretim Mühendisliği İlkeleri, Havacılık Yapıları, Havacılık Mühendisliği Malzemeleri, Havacılık Yapıları Tasarımı, Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Temelleri, Uçuş Aletleri, Ölçme Tekniği, Sistem Analizi, Kontrol Teorisi gibi dersleri alırlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Akademik kariyer yapabilirler. Yöneticilik özelliklerine göre her kademede sorumlu amir olabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Elektronik mühendisliği, makine mühendisliği. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince, koşulları uygun olan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu krediden ve çeşitli kurum ve kuruluşların vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. 
Eğitim tamamlandıktan sonra, tecrübe ve çalışma alanına göre kazanç durumu değişmektedir. Havacılık (uçak) mühendisliği genel olarak üst düzey gelir elde edilen meslek gruplarındandır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri

Havacılık / Uçak Mühendisi tanıtımı sayfasından Havacılık / Uçak Mühendisi Ne İş Yapar? Havacılık / Uçak Mühendisi Çalışma Alanları, Havacılık / Uçak Mühendisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Havacılık / Uçak Mühendisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Havacılık / Uçak Mühendisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Havacılık / Uçak Mühendisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Havacılık / Uçak Mühendisi meslek tanımı 2077 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi