Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Soğuk Demirci Kimdir, Ne İş Yapar, Soğuk Demirci Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSoğuk DemirciTANIM 
Demir ve saç şeklindeki metal parçaları keserek, delerek, diş açarak, her türlü kaynak yapmak suretiyle şekillendirerek merdiven parmaklığı, pencere korkuluğu, kapı, karyola, sandalye ve çatı kaplama gibi işleri yapan kişidir.

GÖREVLER 
Verilen iş programlarını inceleyerek uygun metali seçer,Proje ölçülerine uygun olarak metali işaretler ve keser,Kesilen demirin gerekli delme işlemini matkap kullanarak yapar,Metali örs üzerinde döverek ya da çeşitli makine ve aletler kullanarak şekillendirir,Son şekli verilen parçaları kaynakla birleştirir,Tamamlanan iş parçasının son kontrolünü yaparak eksik veya hatalı kısmını düzeltir, Çeşitli eğeler kullanarak parçanın kaba talaşını ve çapaklarını temizler,Parçayı inşaat, ev, dükkan vb. yerlere monte eder,Çalıştığı makinelerin basit onarım ve temizliğini yapar,
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Çeşitli saç ve profiller, Tepsi testere, Profil kesme makası, Yüzey taşlama makinesi,Zımpara taşı, Kaynak makinesi, Matkap tezgahı, Çeşitli eğeler, Asetilen kazanı,Oksijen tüpleri, Kaynak takımları, Saç şekillendirme makinesi, Mengene, Su terazisi,Ölçü aletleri (metre, kumpas vb.) Çekiç, tornavida, pense, Çeşitli tip elektrotlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Soğuk demirci olmak isteyenlerin;El ve gözü eşgüdümle kullanabilme,Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,Elleri ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip,Bedence sağlam,Özellikle kolları güçlü
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Soğuk demirciler, demir işleme atölyelerinde çalışırlar. Atölyeler kapalı, açık veya yarı açık olabilir. Üretilen iş parçalarının montajı ise binalarda veya bahçelerde yapılır. Çalışma ortamı zaman zaman soğuk, tozlu, kirli ve gürültülüdür. Soğuk demirci ayakta, eğilerek, diz çökerek çalışır ve birinci derecede maddelerle ve aletlerle ilgilidir. Zaman zaman işverenle ve atölyedeki diğer çalışanlarla iletişim kurabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Soğuk demirciler çeşitli atölyelerde, sanayi bölgelerinde, inşaatlarda çalışırlar.Teknolojik gelişmeye paralel olarak insanların ihtiyaçları da artmaktadır. Bu ihtiyaçların başında barınma ihtiyacı gelir. Ev ve işyerlerinin kapı ve pencereleri, sandalye, masa, dolap gibi eşyaların yapımında hala demir profil kullanılmaktadır. Bu eşyaların bazıları, alüminyum doğrama, ağaç doğrama ve plastik doğrama olsa bile, demir doğrama da güncelliğini koruyacaktır. Bu nedenle iyi yetişmiş ustalara her zaman ihtiyaç vardır.Bu mesleği seçecek olanlar kamu kesiminden ziyade özel kesimde iş bulabilirler veya kendi işlerini kurabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi;Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.Endüstri meslek liselerinde "Soğuk Demircilik" adı altında belli bir bölüm olmamasına rağmen metal işleri bölümü içerisinde mesleğe ilişkin bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;En az ilköğretim okulu mezunu olmak,14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.Endüstri meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Endüstri meslek liselerinde eğitim 4 yıl sürelidir.Eğitim, mesleki eğitim merkezlerinde 1 gün teorik, işletmelerde ise 5 gün pratik olarak yapılmaktadır.Çıraklar eğitimde;İşyerini ve işyerindeki alet ve makineleri tanıma ve işe hazırlamayı, El aletlerini TANIMa ve yerinde kullanıma hazırlamayı, Ölçü kontrol aletlerini TANIMa ve bakımını yapmayı, Metre, çelik cetvel ve kumpas ile ölçü almayı, Çeşitli malzemelerin doğrultma, bükme, kesme ve delme işlemlerini yapmayı, kesme ve basit markalama işlemi yapmayı, Perçinli birleştirmeler yapmayı, Dişli açma ve civatalı birleştirmeler yapmayı, Nokta (punta) direnç kaynağı ile parçaları birleştirmeyi, Elektrik ark kaynak pastasını hazırlamayı, Elektrotları TANIMayı ve takmayı, elektrik ark kaynağı pastasını gerektiğinde işe hazırlayarak, dolgu ve küt kaynağı ile profil boru kaynağı yapmayı, Oksiasetilen pastasını yalnız başına kaynağa hazırlamayı, Çırak olarak üç yılda almış olduğu pratik bilgileri uygulayarak basit pencere parmaklığı, bahçe kapısı, masa, sandalye, sehpa gibi her türlü saç işlerini kroki ve resime göre atölyedeki makine ve avadanlıkları kullanarak tek başına yapmayı, Atölyedeki gerekli önlemleri almayı öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Soğuk demircilik mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır.Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.Meslek lisesi mezunları da doğrudan ustalık sınavına girebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar bağımsız işyeri açabilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Sıcak demirci, kaynakçı, sac işçisi
EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
Mesleki eğitim merkezlerine ve endüstri meslek liselerine devam eden meslek adaylarına işletmelerde pratik eğitimleri boyunca brüt asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenir.Eğitim sonrası ise, ücret inşaat sektöründeki iş kapasitesine ve ustanın tanınmışlığına göre değişmektedir. Yapılan araştırmalarda iyi bir sıvacı ustasının ortalama asgari ücretin 23 katı arasında bir gelir elde edebileceği ifade edilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri

Soğuk Demirci tanıtımı sayfasından Soğuk Demirci Ne İş Yapar? Soğuk Demirci Çalışma Alanları, Soğuk Demirci Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Soğuk Demirci Mezunları Ne İş Yaparlar? Soğuk Demirci Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Soğuk Demirci mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Soğuk Demirci meslek tanımı 12845 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi