Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Fon Yöneticisi Kimdir, Ne İş Yapar, Fon Yöneticisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriFon YöneticisiTANIM 
Fon yöneticisi; banka, sigorta, sanayi kuruluşları gibi işletmelerin karlılık, verimlilik, para akımı (likidite) vb. göstergelerini esas alarak gelir kaynaklarını yöneten kişidir. 

GÖREVLER 
Para veya paraya hemen çevrilebilen hisse senedi, tahvil, döviz, altın gibi değişim araçları fon kaynaklarını oluşturur. Fon yöneticisi bu kaynakların en üst düzeyde kâr getirdiğini düşündüğü alanlara yatırılmasını önerir, İşletmeye kâr getirecek yatırım alanları bulmaya çalışır, Hisse senetlerine ne miktarda kâr payı verileceği konusunda öneride bulunur, Para piyasası ve yatırım alanları konusunda araştırmalar yapar, Bu görevleri yerine getirirken borsada gerçekleşen işlemlere ait her türlü bilgiyi ve piyasa verilerini kullanır, haber ajanslarını izler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Fon yöneticisi, çalışırken bilgisayar ve hesap makinesi kullanır. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Üst düzeyde genel akademik yeteneğe, okuduğunu ve söyleneni anlama, ayrıntıları algılama ve sayılarla akıl yürütme gücüne sahip,Matematik, ekonomi konularına ve ticarete ilgili, İlgilendiği konuları derinliğine incelemeye meraklı, Sorumlu, sakin, başkalarını etkileyebilen, uzak görüşlü, plan yapabilen ve bunu uygulayabilen, Risk alabilen, sabırlı ve doğru karar verebilen, Başkaları ile yarışarak kazanç düzeyini yükseltmeye çalışan, Para kazanmaya önem veren kimseler fon yöneticiliğinde başarılı olabilirler. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Fon yöneticisi büroda çalışır. Meslekte mali kayıp riski fazla olduğundan kişi yoğun stres altındadır. Fon yöneticisi diğer meslektaşları ve işverenler ile etkileşim halinde çalışır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Fon yöneticiliği ülkemizde serbest para piyasasının oluşması ile gelişen bir meslektir. Fon yöneticilerinin büyük sanayi işletmelerinde, bankalarda, sigorta şirketlerinde iş bulma şansı vardır.
MESLEK EĞİTİMİNİN YAPILDIĞI YERLER 
Doğrudan fon yöneticiliğine yönelik eleman yetiştiren herhangi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Ancak, üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, bankacılık, bankacılık ve finans, sermaye piyasası gibi bölümlerinden mezun olanlar çeşitli enstitüler ve özel eğitim kuruluşları ile üniversiteler bünyesinde sunulan eğitimden yararlanarak "Fon Yönetimi" konusunda uzmanlaşabilirler. İşletme fakülteleri bünyesinde, master düzeyinde eğitim görme olanağı vardır. Bununla birlikte, işe girerek işletmeiçi ve işletme dışı eğitim kapsamında fon yöneticiliği alanında yetişmek söz konusu olabilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Fon yöneticiliği üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde genellikle lisans üstü eğitimle kazanılır. Çeşitli enstitüler ve özel eğitim kurumları fon yönetimi konusunda kurslar düzenlemektedirler. Bu mesleği öğrenebilmek için liseden sonra 4 yıl eğitim verilen Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme Fakültelerinin İktisat, İşletme, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Maliye, Sermaye Piyasası gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Temel eğitimde İşletme, İktisat, Matematik, Hukuk, Maliye, Muhasebe, Mali Tablolar gibi dersler okutulur. Lisansüstü eğitimde Finansal Analiz, Finansal Planlama, Varlıkların Yönetimi gibi dersler verilmektedir. İşletmenin vade ve miktar yönünden özellikle kısa vadeli alacakları ile kısa vadeli borçlarını birbiriyle dengeleyen yöntemler öğretilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Fon yönetimi alanında çalışanların görev yaptıkları kurum ve kuruluşlarda üst yönetim kademelerine yükselmeleri mümkündür. 

BENZER MESLEKLER: 
Portföy yöneticiliği, mali analistlik, brokerlık, dealerlık. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Herhangi bir işletmede işe başlayarak, konu ile ilgili alanda uzmanlaşmaya yönelen bir kişi, bu dönem içerisinde, bugün için ortalama net asgari ücretin 3 katı maaş almaktadır. 
Uzmanlaşan personelin kazancı, çalıştığı sektörün özelliğine göre değişmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Fon Yöneticisi tanıtımı sayfasından Fon Yöneticisi Ne İş Yapar? Fon Yöneticisi Çalışma Alanları, Fon Yöneticisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Fon Yöneticisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Fon Yöneticisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Fon Yöneticisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Fon Yöneticisi meslek tanımı 11336 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi