Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Peyzaj Mimarı Kimdir, Ne İş Yapar, Peyzaj Mimarı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriPeyzaj MimarıTANIM 
Doğa ve çevrenin insanın ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek biçimde ekonomik, işlevsel, ekolojik ve estetik ölçülere uygun olarak planlanması, düzenlenmesi, korunması ve geliştirilmesi konularında çalışan kişidir. 

GÖREVLER 
Topluma açık yeşil sahaların, çocuk oyun alanlarının, spor sahalarının düzenlenmesi konularında çalışmalar yapar, Çevre sorunlarının (çevre kirlenmesi, erozyon vb.) giderilmesi için gerekli çalışmalar yapar, Arazi kullanımının çevreye uygunluğunu değerlendirir, Özel veya resmi kuruluşlara ait bahçeleri düzenler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar, Çizim araçgereçleri, Arazi ölçüm aletleri, toprak işleme ve tesviye araçları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Peyzaj mimarı olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe, Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine, Estetik görüşe sahip, Yaratıcı, Çevre, sanat, kültür olaylarına duyarlı ve doğayı seven kimseler olmaları gerekir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Peyzaj mimarı çalışmalarını büroda ve açık arazide yürütür. Açık arazideki çalışmalar yaz aylarında, kapalı alandaki çalışmalar ise kış aylarında yapıldığı için çalışma ortamı genelde sıcaktır. Açık arazide çalışma ortamı tozlu ve gübre kokulu olabilir. Peyzaj mimarı çalışırken yatırım proje uzmanı, şehir plancısı, ziraat ve orman mühendisleri, işçiler, yöneticiler ve diğer personelle iletişim halindedir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüklerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi çeşitli kamu kuruluşlarının çevre, yeşil alan ve peyzaj düzenleme birimlerinde, Tarım ve Köy İşleri, Orman Bakanlığı il ve ilçe teşkilatları ile araştırma enstitülerinde, özel peyzaj mimarlığı bürolarında, çeşitli turizm tesislerinde, süs bitkileri üreten ve pazarlayan özel işletmeler ve fidanlıklarda çalışma olanağı bulunmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelerde Peyzaj Mimarlığı bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY2)" puan almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Botanik, Fizik, Kimya, Matematik, Peyzaj Mimarlığı Çizim Tekniği, Jeoloji, Meteoroloji, Tarımsal Ekoloji, Mimarlık Bilgisi, Sera Salon Süs Bitkileri, Kaynak Analizi, Tarım Ekonomisi, Bilgisayar Programlama, Peyzaj Ekolojisi, Toprak Bilgisi, Bitki Koruma, Ölçme Bilgisi, Bitki Kompozisyonu, Alan Planlaması, Peyzaj Mimarlığı Temel İlkeleri, Sera Tekniği, Şehir Bölge Planlama Temel İlkeleri, Ağaçlandırma, Kırsal Planlama, Bitki Örtüleri, Proje, Maket Tekniği, Mevsimlik Çiçekler, Peyzaj Onarım Tekniği, Tarımsal Yayım ve Haberleşme, Süs Bitkileri Gübrelemesi vb. dersler verilir. Peyzaj mimarlığı bölümünde 3. ve 4. sınıflarda ikişer aylık staj uygulanmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitimini tamamlayan kişiler üniversitelerde görev almak isterlerse araştırma görevlisi olarak göreve başlarlar ve gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak meslekte ilerleyebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Çevre mühendisliği, iç mimarlık, mimarlık. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince, koşulları uyan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim ve harç kredilerinden, özel ve kamu kuruluşlarının açtığı burslardan yararlanabilirler. Bu alanda eğitimini tamamlayan kişi mesleğine uygun bir işe yerleştiği takdirde özel kuruluşlarda net asgari ücretin 3-4 katı, kamu kuruluşlarında ise teknik hizmetler sınıfından ücret alabilir. 
Kendi bürolarını açanların kazanç durumu değişmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Peyzaj Mimarı tanıtımı sayfasından Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar? Peyzaj Mimarı Çalışma Alanları, Peyzaj Mimarı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Peyzaj Mimarı Mezunları Ne İş Yaparlar? Peyzaj Mimarı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Peyzaj Mimarı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Peyzaj Mimarı meslek tanımı 7074 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi