Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Kimdir, Ne İş Yapar, Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriDekor Ve Kostüm SanatçısıTANIM 
Tiyatro, opera, sinema gibi gösterilerde rol alan sanatçıların giysilerini ve sahne dekorlarını tasarlayıp uygulayan kişidir. 

GÖREVLER 
Dekor ve kostüm sanatçısı; Oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü giysi, saç ve eşya modellerini belirler, Eserin niteliğine göre kullanılacak kostüm ve saç modellerini tasarlar. Bunu yaparken eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alır, Tasarladığı modeller için gerekli malzemeyi sağlar, Sahne dekorları, kostümleri, makyaj, peruk yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir ve yapılışını izler, Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, kendi branşına giren konuları bu provalarda denetler, Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler ve denetler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Çeşitli kostüm model çizimleri, saç modelleri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Dekor ve kostüm sanatçısı /tasarımcısı olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, Zihinde çeşitli tasarımlar yaratabilme ve bunları çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip, Güzel sanatlara ve tiyatroya ilgili, Başkaları ile iletişim kurabilen, Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Dekor ve kostüm sanatçıları/ tasarımcıları, bürolarda, meslektaşları ile bir arada çalışırlar. Çalışmalarını uygulama atölyelerindeki teknik elemanlarla birlikte yürütürler. Dekor ve kostümlerin tasarımı ve yapımı sırasında çalışmalar gündüz saatlerinde yürütülür, eserin oynandığı dönemlerde gece de çalışmak bazen de turnelere katılmak gerekir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Dekor kostüm sanatçıları /tasarımcıları; Devlet tiyatro, opera ve balelerinde, Özel tiyatrolarda, Özel film şirketlerinde, televizyon kanallarında, Moda ve reklam şirketlerinde 
görev alabilirler. Dekor ve kostüm dalından mezun olanlar son yıllarda sayısı artan televizyon kanallarında dekoratör, film şirketlerinde sanat direktörü olarak iş bulabilmektedirler. Tiyatro, opera ve bale sanatlarını halkımıza sevdirmek amacı ile Devlet tiyatrolarının, opera ve balelerinin küçük illerde de örgütlenmesine çalışılmaktadır. Bu gelişmeler devam ederse yakın gelecekte bu alanda çalışan kişilere duyulan gereksinim de artacaktır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi "Tiyatro (Dekor ve Kostüm)" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Lise veya dengi okul mezunu öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına katılarak her üniversitenin özel yetenek sınavına girilebilmesi için gerekli olan kendisinin belirlediği baraj puanı almaları ve üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavında başarılı oldukları takdirde mesleğin eğitimine başlayabilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitimin süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Temel Sanat Eğitimi, Teknik Resim, Perspektif Temel Tasarım, Desen Kostüm Tasarımı, Dekor Tasarımı, Aydınlatma Tekniği, Kostüm Teknolojisi, Dünya Drama Tarihi, Üslup Kostüm Tarihi,Çağdaş Sanat ve Yorumu gibi dersler okutulmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. 
Çalıştığı işyerinde daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler. Yaratıcılık MESLEKTE İLERLEMEyi etkileyen önemli bir etkendir. 

BENZER MESLEKLER: 
Dekoratör, İç Mimar. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından faydalanırlar. Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından da yararlanabilirler. 
Ödenekli tiyatrolarda başlangıç ücret asgari ücretin 4 katı dolaylarındadır. Özel televizyon ve film şirketlerinde yapılacak işin niteliğine ve kapsamına göre ücret elde etmek mümkün olabilir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Dekor Ve Kostüm Sanatçısı tanıtımı sayfasından Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Ne İş Yapar? Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Çalışma Alanları, Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Mezunları Ne İş Yaparlar? Dekor Ve Kostüm Sanatçısı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Dekor Ve Kostüm Sanatçısı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Dekor Ve Kostüm Sanatçısı meslek tanımı 2813 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi