Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Su Ürünleri Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Su Ürünleri Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSu Ürünleri TeknisyeniTANIM 
Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan tüm su canlılarının üretilmesi, yetiştirilmesi, korunması ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulunan kişidir.

GÖREVLER 
Deniz balığı, kabuklular, akvaryum balığı ve genellikle tatlı su balığı üretimine gözetmenlik eder,
Su analizleri yapar,Yumurta alma ve dölleme tekniklerini uygular,Su canlılarının biyolojilerini inceler,Tatlı ve tuzlu sularda yetişen canlıların korunması ve değerlendirilmesi çalışmalarını yapar (kuru ve canlı yem üretimi).

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ağlar, kepçe, çizme, su geçirmez giysiler,Su motoru, prefabrik tank, jeneratör, soğutucu, şofben,
İlaç ve kimyasallar, elektrikli ısıtıcılar,Temizlik maddeleri ve yemler, Su analizleri araç, gereçleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Su ürünleri teknisyeni olmak isteyenlerin;Fen bilimlerine ve özellikle biyolojiyle ilgili ve bu alanda başarılı,Açık havada çalışmaktan ve hayvan üretmekten hoşlanan,Dikkatini bir noktaya toplayabilenkimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Su ürünleri teknisyenleri laboratuarlarda ve su ürünlerinin yetiştirildiği ve avlandığı bütün ortamlarda, bazen denizlerde çalışırlar. Çalışma ortamı sakin sessiz ve ıslak olup havada rahatsız edici koku vardır. Su ürünleri teknisyeni mühendisler ve teknikerlerle işçiler arasında ara eleman olarak görev yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Özel işletmelere bağlı su ürünleri üretim ve işleme ünitelerinde, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri, belediyeler ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretme çiftliklerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde, balık çiftliklerinde iş bulma olanakları olan "Su Ürünleri Teknisyenleri", istemeleri halinde kendi işyerini de kurabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi , Çok Programlı Liseler (Su Ürünleri Bölümü)nde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Denizcilik meslek liseleri ile endüstri meslek liselerinde öğrenim görebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte alınmaktadır. Mesleki uygulama dersleri hem atölyelerde hem de işletmelerede verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin su ürünleri, su ürünleriişletme ve su ürünleriüretme bölümlerinden mezun olanlar; istedikleri taktirde, Balık yetiştiriciliği, Su ürünleri proğramlarının verildiği meslek yüksekokullarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.

BENZER MESLEKLER: 
Su ürünleri teknikeri, Su ürünleri mühendisi, Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı teknikeri, Balıkçı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek lisesi öğrencileri, 2. Sınıftan itibaren işletmelerde yapacakları beceri eğitimi sırasında, işverenlerden asgari ücretin %30' undan az almamak üzere ücret alırlar.Kişilerin, iş verimliliği ve tecrübeleri, çalıştığı iş yerlerine göre aldıkları ücretler değişmekle birlikte, asgari ücretin 3 ile 5 katı arası ücret almaktadırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Su Ürünleri Teknisyeni tanıtımı sayfasından Su Ürünleri Teknisyeni Ne İş Yapar? Su Ürünleri Teknisyeni Çalışma Alanları, Su Ürünleri Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Su Ürünleri Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Su Ürünleri Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Su Ürünleri Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Su Ürünleri Teknisyeni meslek tanımı 3175 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi