Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Boya Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Boya Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriBoya TeknikeriTANIM 
Boya üretim işletmesinde, ürünün hammadde aşamasından, ambalajlama aşamasına gelinceye kadar ki sürecinde mühendisin gözetimi altında çalışan kişidir.

GÖREVLER 
Mühendisin planları ve gözetimi doğrultusunda; 
Üretimin planlanan zamanda tamamlanması amacıyla, gereksinim duyulan hammaddeleri sağlar ve üretim sürecine alır, Üretim planlarının gerçekleştirilmesi amacıyla, işin akışını, detaylarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları mühendis adına ustabaşlarına aktarır ve gerçekleşmesini izler, Ürünlerin istenilen özelliklerde üretilmesini temin amacıyla, belirlenen kriterlere uygunluğunu kontrol eder, üretimin sürekliliğini sağlar, Üretilen ürünlerin planlanan zaman ve gramaj olarak boşaltılmasını temin amacıyla, boşaltma işlemine nezaret eder, planlar, Gece vardiyası saatlerinde işyeri emniyeti ve iş güvenliğinin korunması, idari operasyon ve işlerin aksamaması amacıyla, işyerinin teknik ve idari işlerini mühendisin gözetiminde yürütür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Basit laboratuar cihazları, boya kazanları, renkayar aydınlatma cihazları, boya pompaları, katkı maddeleri, dolum makineleri, renklendirici cihazı, bilgisayar ve hesap makineleri, teraziler, sayaçlar, el aletleri, iş güvenliği malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Boya Teknikeri olmak isteyenlerin; Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, Renkleri ayırtedebilen, Kokudan rahatsız olmayan, 
Bedence sağlıklı, Başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen dikkatli ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Boya imalat sahası; tozlu, dumanlı, kokulu, gürültülü ve kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlarda çalışmayı gerektiren unsurları içermektedir. Bu ortam ezik, çizik, sıyrık gibi hafif yaralanmalara, sağırlığa veya derin yaralanmalara, kimyasal maddelerle çalışılmasından dolayı ise zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Olası kimyevi gaz kaçakları nedeniyle yanma, parlama, patlamalara maruz kalma söz konusu olabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Boya Teknikerleri boya üretimi ve uygulaması yapan her türlü özel işletmede görev alabilirler. Boya teknikerleri otomobil servislerinin boyama atölyelerinde, tekstil sektörünün boya ile ilgili alanlarında değişik kadro ile çalışabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının " Boya Teknolojisi" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek Liselerinin, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya bölümlerinden mezun olanlar "Boya Teknolojisi" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları koşulu ile ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde YÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Boya teknolojisi programında; Genel Kimya, Organik Kimya, Boya Teknolojisi, Fizik, Renk Bilgisi, Boya Üretim Teknikleri, Teknik Resim, Analitik Kimya, Fizikokimya, Çevre ve İnsan Sağlığı, İşletme, Boya Uygulama Teknolojisi, Kalite Kontrol Yöntemleri, Polimer Kimya, Anorganik Kimya, Pazarlama ve Halkla İlişkiler, Enstrumental Analiz, Bilgisayar, vb. dersler okutulmaktadır. Mesleki derslerin yanında Türk Dili, Matematik, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel dersler verilmekte ve öğrenciler işletmelerde 45 gün staj yapmaktadırlar. Eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Boya Teknolojisi Ön Lisans Diploması" ve "Boya Teknolojisi Teknikeri" unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME 
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde; Kimya Mühendisliği,Kimya lisans programlarına geçebilirler. Boya Teknikerleri çalışırken elde ettikleri tecrübe durumuna göre vardiya sorumluluğuna yükselmektedirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Kimya Teknikeri, Lastik Teknikeri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler. Ayrıca işletme, vakıf gibi birimlerden burs alabilirler. Özel sektörde çalışanların ücretleri kişi ile işveren arasında anlaşma ile belirlenir. Ücret bilgi, yetenek, çalışma kapasitesi, sorumluluk alma düzeylerine göre değişkenlik gösterir. Alınan ücret net asgari ücretin 46 katı civarındadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Boya Teknikeri tanıtımı sayfasından Boya Teknikeri Ne İş Yapar? Boya Teknikeri Çalışma Alanları, Boya Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Boya Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Boya Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Boya Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Boya Teknikeri meslek tanımı 5032 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi