Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sekreterlik Grubu Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar, Sekreterlik Grubu Öğretmeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSekreterlik Grubu ÖğretmeniTANIM 
Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, büro yönetimi ve sekreterlik ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER 
Büro yönetimi ve sekreterlik ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.Sekreterlik grubu öğretmeni, bu program çerçevesinde,Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, Çevresindeki işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu,Ders kitapları, yardımcı kitaplar, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar.Eğitim araçları (projeksiyon, tepegöz, video, slayt, saydam, bilgisayar vb.)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sekreterlik grubu öğretmeni olmak isteyenlerin;Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,Sözel ifade yeteneğine sahip, sınıfta iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,Dikkatli, işine özen gösteren,Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sekreterlik grubu öğretmeni, sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve oldukça gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sekreterlik meslek liselerinde meslek dersleri vermektedir.Sekreterlik kursu veren dersanelerde çalışma olanakları mevcuttur.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi, Ticaret ve Turizm Eğitimi Fakültesi, Büro Yönetimi Öğretmenliği bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli "Sözel (SÖZ1)" puan almak gerekmektedir. Ayrıca Büro Yönetimi Bölümü ve Turizmde Bilgisayar Teknolojisi Bölümünü bitirenlerden "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı"nı veya "Pedagojik Formasyon Programı"nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince,genel kültür derslerinin yanı sıra, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Büro Makineleri, Genel İşletme, Organizasyon ve Yönetim, Güzel Konuşma ve Yazma, Haberleşme ve İş Yazışmaları, Protokolİletişim, Sekreterlik Tarihi, Rehberlik, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması gibi dersler verilmektedir. Ayrıca eğitim sırasında okullarda uygulama yapılmaktadır.
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar, teknik eleman olmaları sebebi ile 8. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME 
Üniversitelerde lisansüstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler.Kendi işyerlerini açabilirler. (dersane, eğitim merkezleri vb.)Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Muhasebe Öğretmeni.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Sekreterlik Grubu Öğretmeni tanıtımı sayfasından Sekreterlik Grubu Öğretmeni Ne İş Yapar? Sekreterlik Grubu Öğretmeni Çalışma Alanları, Sekreterlik Grubu Öğretmeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sekreterlik Grubu Öğretmeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Sekreterlik Grubu Öğretmeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sekreterlik Grubu Öğretmeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sekreterlik Grubu Öğretmeni meslek tanımı 1146 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi