Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Manken Kimdir, Ne İş Yapar, Manken Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriMankenTANIM 
Defilelerde ve diğer gösteri yerlerinde tanıtım amacı ile giysileri giyen ve sunan kişidir

GÖREVLER 
Firmanın hazırladığı defilede giyeceği kıyafetlerin seçimini yapar,Koreografla birlikte, provaya ve seyirciye sunulacak defilenin ön uygulamasını yapar, Mevsime ve en son modaya göre hazırlanan elbiseleri defile salonlarında, alıcı firma yetkililerinin önünde, müzik eşliğinde, kendine özgü yürüyüş, duruş ve dönüşlerle sunar, Poster ve katalog çekimlerine katılır reklam ve tanıtım filmlerinde yer alır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Tanıtımı yapılacak kıyafetler ile şapka, eşarp, bilezik, kolye ve benzeri aksesuarlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Manken olmak isteyenlerin; Düzgün bir fiziki yapıya sahip, Uzun boylu, Kendine güvenen, Sevimli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Mankenler genellikle defile salonları, oteller gibi kapalı ortamlarda, bazen de açık havada çalışırlar. Özellikle ilkbahar-yaz sezonuna ait katalog çekimleri dış mekanlarda çalışmayı gerektirmektedir. Ayrıca mankenlerin seyahat etmeleri de gerekebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Konfeksiyon alanında faaliyet gösteren, büyük üretici firmaların artması ile her türlü ürün ve hizmetin tanıtımında da mankenlerden yararlanılmasının yaygınlaşması; mankenlerin iş bulma olanaklarını arttırmaktadır. Meslekte bayanların iş bulma şansları daha yüksektir. Formun korunamaması, yaşın ilerlemesi vb. nedenleden kaynaklanan olumsuzluklar, çalışma süresinin kısa olmasına neden olabilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
10 kişilik grupların oluşturulması, eğitimci ve uygun eğitim yeri sağlanabilmesi halinde, halk eğitim merkezleri tarafından mankenliğe yönelik kısa süreli mankenlik ve zarafet kursları düzenlenmektedir.
Ancak, manken olunabilmesi için, söz konusu eğitim kurumları tarafından sunulan eğitim yeterli değildir. Ayrıca mankenlik ajansları tarafından düzenlenen yarışma öncesi eğitimler vardır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimine girmek için herhangi bir koşul aranmamaktadır. Genellikle fiziksel özürünün bulunmaması ve düzgün bir fizige sahip olunması istenmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen mankenlik ve zarafet kursları 4, 6 veya 8 ay süreli olabilmektedir. Mankenlik ajansları tarafından, düzenlenen yarışmalar öncesi sunulan eğitimin süresi ise, yarışmayı düzenleyen ajansa göre 15-30 gün arasında değişiklik göstermektedir. başarılı olup, ajans kataloglarında yer alabilmektir. Sözü edilen yarışmalar öncesi, manken adayları, tecrübeli mankenler tarafından eğitime tabi tutulurlar. Kurslarda, mankenlik mesleği ve mesleğe özgü gösteri stili, yürüyüş, duruş ve dönüşlere ilişkin bilgi ve beceri kazandırılır.

MESLEKTE İLERLEME 
Manken ajansları, manken ve manken adaylarına kısa süreli eğitim programları sunarlar. Öte yandan, bu meslekte başarılı olabilmenin en önemli etkenlerinden birisi de, mankenlerin kendilerini yetiştirme çabalarıdır.
Mankenler; mayo, kürk, deri, iç çamaşırı, spor giyim vb. gibi belirli kıyafetlerin sunulması yönünde uzmanlaşabilirler; reklam filmi çevirme, fotomodellik gibi çalışmalara ağırlık verebilirler.
BENZER MESLEKLER
Fotomodel.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince bir kazanç söz konusu olmamaktadır.Mankenler, defile başına olmak üzere, asgari ücretin 1-3 katı arasında değişen miktarlarda bir kazanç elde edebilirler. Bağlı oldukları ajanslar tarafından belirlenen ücretlerde; mankenlerin kendilerini yetiştirmeleri, başarılarıyla tanınmaları, güzellik ve benzeri yarışmalarda derece almaları doğrultusunda, değişiklikler söz konusudur.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Manken tanıtımı sayfasından Manken Ne İş Yapar? Manken Çalışma Alanları, Manken Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Manken Mezunları Ne İş Yaparlar? Manken Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Manken mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Manken meslek tanımı 4473 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi