Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriÇocuk Giysi Tasarımı TeknisyeniTANIM 
Çocuk modasını ve teknolojik gelişmeleri izleyen, çocuk giyimi üzerine tasarım yapan, kalıplarını hazırlayan ve örnek üretimini yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Tasarım panosu hazırlar, Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde, uygulanabilir nitelikte çocuk giysi tasarımını ve teknik çizimini yapar, Bilgisayar desteğinde veya elle çizdiği modelin kalıbını hazırlar, Bu tasarıma uygun ürünü saptar, 
Kesim planı ve malzeme hesabı yapar, İlk deneme üretimini gerçekleştirir, Tasarımlara uygun aksesuar seçimi yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar, atölye masası, çeşitli makaslar, sanayi tipi dikiş makinesi, overlok makinesi, ilik makinesi, vakumlu ütü presi, kalıp çizme masası (pazen kaplı), buharlı el ütüsü, boyamalzemeleri, kumaş vb. tekstil ürünleri, dikiş malzemeleri, çeşitli kalem ve cetveller, riga, pistole vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Çocuk giysi tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin; Modayla ilgili, Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik görüşe sahip, Renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen, Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, Tasarım ve çizim yeteneği olan, Düzenli, insanlarla iyi iletişim kurabilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Çalışma ortamı aydınlıktır. Görev hem oturarak hem de ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür. Çalışırken yöneticilerle ve diğer meslektaşları ile iletişimde bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Çocuk giysi tasarımı teknisyenleri özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dahil) model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim ve kalite kontrol birimlerinde çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Anadolu kız meslek /Anadolu meslek liseleri, kız meslek lisesleri ve çok programlı liselerin "Tekstil Konfeksiyon" alanı "Çocuk Giysi Tasarım" dalında verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Anadolu meslek /Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezun olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak. Kız meslek liseleri ile çok programlı liselerin "Tekstil Konfeksiyon alanına" girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Anadolu kız meslek/ Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek liseleri ile çok programlı Liselerde de eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Girişimcilik, İnsan ilişkileri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları gibi meslek dersleri okutulmaktadır. 
Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar, 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler. 

MESLEKTE İLERLEME 
Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar. Çocuk giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır. Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanından mezun olanlar, Deri konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler. Ayrıca Meslek Liselerinin " Tekstil Konfeksiyon" alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS' ye girip yeterli puanı almaları ve "Giyim Öğretmenliği" , "Giyim Endüstri Öğretmenliği" ile "Hazır Giyim Öğretmenliği" , "Tekstil Öğretmenliği", "Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği, Moda Tasarımı" (Endüstriyel Sanatlar Y.O) Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Çocuk Giysi Tasarım Teknisyeni olarak özel bir iş yerinde işe başlayan bir kişi başlangıçta net asgari ücret tutarında ücret alır. Bu kazanç iş yerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre 23 katına çıkabilir. Kendi hesabına çalışanlar ise yaptıkları işe göre değişen miktarlarda gelir elde ederler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları ve işyerleri, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni tanıtımı sayfasından Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Ne İş Yapar? Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Çalışma Alanları, Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Çocuk Giysi Tasarımı Teknisyeni meslek tanımı 1191 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi