Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Finans Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar, Finans Uzmanı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriFinans UzmanıTANIM 
Bankalara veya finans kurumlarına kredi almak üzere başvuran firmaları, mal ve para kaynakları yönünden (para, sermaye, mal varlığı vb.) değerlendiren ve en uygun finansal (parasal) destek seçeneğine karar vermesinde firmaya danışmanlık yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Kredi isteminde bulunan firmaların finansal tablolarının (mali tablolarının) analizini yapar, Hangi alanlara yatırım yapılırsa ne ölçüde kâr elde edileceğini inceler ve bu doğrultuda önerilerde bulunur, Firmayı üretim yapma ve aldığı krediyi ödeyebilme gücü yönünden değerlendirir, Firmanın likidite politikası dahil finansal planlamasını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar, Çağdaş iletişim araçları (faks, telefon, teleks, internet ), 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Finans uzmanı olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip, Mali konulara ilgi duyan, Durumu iyi analiz edip, doğru karar verebilen, uzak görüşlü, Tertipli ve düzenli çalışabilen, İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek kimseler olmaları gerekmektedir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Finans uzmanı görevini büro ortamında yürütür ve birinci derecede verilerle ilgilidir. Çalışırken düşünme, araştırma gibi zihinsel faaliyetlerde bulunur ve firma sahipleri, muhasebe müdürleri ve üst düzey yöneticilerle, firmaların üretim müdürleriyle, bankaların istihbarat birimi çalışanlarıyla ve müşterilerle iletişimde bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sermaye Piyasası Kurulunda, bankalarda, özel finans kurumlarında, danışmanlık şirketlerinde, firmaların yatırım veya finansman bölümlerinde çalışırlar. Ülkemizde, son yıllarda yatırıma yönelik girişimcilerin her geçen gün artıyor olması, ekonomimizin dünya piyasasına açılma eğilimi, finans sektörünün tüm Türkiye genelinde büyümesini sağlamakta, dolayısıyla da her geçen gün yeni iş alanları artmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Eğitimin doğrudan verildiği bir örgün eğitim kurumu yoktur. Ancak, üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, bankacılık, bankacılık ve finans, sermaye piyasası, muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olanlar çeşitli enstitüler ve özel eğitim kuruluşları ile üniversiteler bünyesinde sunulan eğitimden yararlanarak "Finans" konusunda uzmanlaşabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Finans uzmanı olabilmek için, öncelikle üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, bankacılık, finans, sermaye piyasası, muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olmak, bu bölümlere girebilmek için ise lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) ilgili bölümler için yeterli "Eşit Ağırlıklı (EA)" puan almak gerekir. Çalıştıkları finans kurumlarında iyi performans göstermek gerekir. Başarı gösterenler, bankalar, özel finans kurumları ve özel eğitim kurumlarında finans konusunda açılan hizmetiçi eğitime katılma hakkını elde ederler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin örgün bir eğitim kurumu yoktur. Finans kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra, gerekli formasyonları kazandıracak geliştirici eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimde; Organizasyon Teorisi ve Uygulamaları, Uygulamalı Bilgisayar Programı, Maliyet Düşürme Teknikleri ve Savurganlıkların Önlenmesi, Uzun Vadeli ve Stratejik Planlama, İşletmelerde Finansal Planlama, Yatırım Kararları, Yatırım Projelerinin Düzenlenmesi , İşletme Sermayesinin Finansmanı, Fizibilite Etütleri ve Yenileme Analizleri, Mamul Maliyetlerini Hesaplama Yöntemleri ve Üretim Kararlarında Kullanılması, Bilgisayar Destekli Proje Yönetimi, Yeni Finans Teknikleri, Temel Finansman Bilgileri gibi konularda dersler verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Finans uzmanı olarak çalışanlar ilgili kurumlarda finansman bölüm şefliği, müdür yardımcılığı, müdürlük, genel müdürlük gibi idari kadrolarda çalışabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Fon yöneticiliği, mali müşavirlik, yatırım uzmanlığı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitimi tamamladıktan sonra uzman yardımcısı olarak göreve başlar. Asgari ücretin 4 veya 5 katı arasında ücretle çalışır. Uzman olarak çalışanlar ise asgari ücretin 6 veya 8 katı arasında kazanç elde ederler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Finans Uzmanı tanıtımı sayfasından Finans Uzmanı Ne İş Yapar? Finans Uzmanı Çalışma Alanları, Finans Uzmanı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Finans Uzmanı Mezunları Ne İş Yaparlar? Finans Uzmanı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Finans Uzmanı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Finans Uzmanı meslek tanımı 6161 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi