Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Doğramacı Kimdir, Ne İş Yapar, Doğramacı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriDoğramacıTANIM 
Bina ve inşaatların, sahne ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağaç kısımlarını (kapı, pencere, merdiven, pano, kepenk, ağaç lambri vb.) yapan ve yerine takan kişidir 

GÖREVLER 
Binaların kapı ve pencere çerçevesi kaplamaları ile lambriler gibi iç ve dış sabit eşyaların hazırlama ve kurma işlerini yapar, İnşa ve tamir halinde bulunan gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar gibi ahşap kısımları inşa eder, kurar ve monte eder, Uçağın ahşap kısımlarını inşa, monte ve tamir eder, Tiyatro temsilleri ve sinema prodüksiyonları için gerekli ahşap sahne, teçhizat ve eşyayı imal eder, kurar ve tamir eder, Ayrıca, maden ocaklarının, yer altı ve yer üstü iskelelerini, ağaç köprü ve rıhtımların doğrama işlerini yapar, 
Yüzeylere tahta kaplama ve lambri yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
İşe uygun kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve hazır malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, kalınlık makinesi, delik makinesi, ağaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit kaynak makinesi gibi tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, kalem, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, takım dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi gibi alet ve malzemeleri kullanır. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Doğramacı olmak isteyenlerin; Normal düzeyde genel yeteneğe, 
Göz ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri algılama yeteneğine, Dört işlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, ağır eşya kullanabilecek güce, Düzenli, tertipli çalışma, bir işi belli bir sıra ile yapabilme alışkanlığına sahip kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Doğramacılar mobilya ve ağaç doğrama atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı talaş tozları, cila kokuları ile yüklüdür. İş ayakta yapılır. Çalışırken ağır eşya kaldırmak gerekebilir. Doğramacı malzeme ile çalışır ve genellikle beden gücünü kullanır. Çalışma ortamında; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, işyerinde çalışan diğer personelle, kaynakçılarla iletişimde bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanları mobilya ve dekorasyon ile ağaç mamuller işleme fabrikalarında da çalışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı alanında alüminyum ve plastik doğramacılığın artış göstermesi, iş kapasitesinin biraz azalmasına sebep olmakla birlikte, yine de, ahşap doğramacılığı alanında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon alanında uzmanlaşarak çalışan kişilerin ücretleri daha yüksek olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda gelişmeler görülmektedir. 
Girişimcilik özelliği olan kişiler, kendi işyerlerini kurarak, kendi adlarına da çalışma olanağı bulabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca; yapı meslek liselerinde, endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselerin yapı bölümünde doğramacılık konuları öğretilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Doğramacı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında; Türkçe, Matematik, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği gibi Teknik Resim, Meslek Resmi ve Meslek Bilgisi dersleri verilmektedir. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araçgerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Karosercilik, Marangozluk, Mobilya ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Ağaç gemi yapım işçiliği. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
İşletmelerde meslek eğitimi yapan meslek lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, yaşlarına uygun asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere, işverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına bağlı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret net asgari ücretin en az iki katı düzeyindedir. 
Ayrıca, meslekte kendi işini kurup çalışanların ücretleri daha yüksek olabilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Doğramacı tanıtımı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çalışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Doğramacı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Doğramacı meslek tanımı 3622 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi