Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Diş Hekimi Kimdir, Ne İş Yapar, Diş Hekimi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriDiş HekimiTANIM 
Diş sağlığının korunması, diş ve ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi için gerekli çalışmaları yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Hastanın şikayetlerini dinleyip, dişlerini muayene eder, Gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder, Tedavisi olanaklı olan dişleri tedavi eder, tedavisi olanaklı olmayan dişleri çeker, Apseli diş için reçete yazar, Çekilmiş dişlerin yerine köprü ve protezle yenilerini takar, Kanal tedavisi yapar, Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder, İnsanlara, ağız sağlığı ve temizliği konularında bilgi verir, önerilerde bulunur. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Fotey (dişçi koltuğu), Davye (dişçi kerpeteni), Diş temizleme aletleri, diş çürüğünden koruyucu maddeler, Dolgu maddeleri (simen, porselen), Anestezi solüsyonu (tedavilerde acıyı duymayı önleyen sıvı).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Diş hekimi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, El ve parmakları ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip, Fizik, kimya özellikle biyoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Hoşgörülü, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi, Estetik anlayışı yüksek 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Diş hekimleri hastanelerde, dispanserlerde veya özel muayenehanelerde görev yaparlar Görev ortamı çok temiz ve biraz ilaç kokuludur. Diş hekimleri sürekli ayakta çalışırlar ve çalışırken hastalar ve hasta yakınları ile sürekli etkileşim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Diş hekimleri, hastanelerde, özel kliniklerde, muayenehanelerde çalışırlar. Zaman zaman okul, köy ve mahallelerde diş sağlığı taramalarında da bulunabilirler. Kendi muayenehanelerini açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen çeşitli üniversitelerin "Diş Hekimliği" fakültelerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY2)" puan almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Mesleki eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Temel fen derslerinden başka; Biyokimya, Protez, Deontoloji (hekimliğin kuralları, GÖREVLERi), Periodontoloji (etkin ağız bakımı), Ortodonti (diş ve çene düzensizlikleri), Pedodonti (çocuk dişleri tedavileri, sürekli dişlerin gelişimi), AğızDişÇene Hastalıkları ve Cerrahisi gibi dersler verilmektedir. Eğitim, uygulama ağırlıklı olup, fakülte kliniklerinde hastaların diş tedavilerini ve protez dişlerinin yapımını içerir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Diş tedavi hastanelerinde servis şefi, başhekim yardımcısı, başhekim olabilirler. Fakültede araştırma görevlisi olarak çalışıp doktora yapabilirler. Yardımcı doçent, doçent, profesör unvanlarına yükselebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Diş teknisyenliği, tıp doktorluğu. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler şartları uygunsa Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenci kredisinden, çeşitli kamu ve özel kurum ve kuruluşların verdiği burslardan yararlanabilirler. Meslekte kamu kuruluşlarında çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlarken, özel muayenehaneleri olanların geliri hasta yoğunluğuna göre değişir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Diş Hekimi tanıtımı sayfasından Diş Hekimi Ne İş Yapar? Diş Hekimi Çalışma Alanları, Diş Hekimi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Diş Hekimi Mezunları Ne İş Yaparlar? Diş Hekimi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Diş Hekimi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Diş Hekimi meslek tanımı 9188 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi