Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Tarhana Çorbaları Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Malatya İli Yöresel Yemekleri  » Tarhana Çorbaları Tarifi

AYRANLI TARHANA ÇORBASI
Önceden ayran katkısıyla yapılmış olan kuru tarhana akşamdan tencerede ıslanır. Sabahleyin suyu süzülür. Üzerine temiz su eklenir. Tuzu atılır. Orta ateşte pişirilir. Ayrı bir tavada aşyağı eritilir, içine anık (nane) tuz, biber atılarak yağda yakılır. Bu tirit çorbanın üzerine gezdirilir ve servis yapılır. İstenilirse içine haşlanmış şeker pancarı da doğranır.

SADE TARHANA ÇORBASI
Ayran katkı maddesi olmadan yapılmış kuru tarhanadan yapılır. Yapılışı Ayranlı Tarhana Çorbasının yapılışı gibidir.

SEBZELİ UN TARHANASI ÇORBASI
Sebzeli un tarhanasından yapılır. Yarı ılıtılmış suya kandımlık su un tarhanası çalınır. Tencerede pişirilir, üzerine ayrı bir tavada yağda salça, anık (nane) yakılarak dökülür.

TARHANA ÇORBASI (ETLİ)
Tarhana ve nohut akşamdan ıslatılır. Bolca hazırlanmış et suyuna atılarak pişmesi sağlanır. Başka bir tarafta kuşbaşı şeklinde doğranmış etler tereyağında kavrulur. Bu esnada pişmeye devam eden çorbaya, kavrulmuş kuşbaşı et, ıspanak ve çelem katılır. Birlikte pişirilir. Piştikten sonra üzerine yağda yakılmış anık (nane) dökülür ve servis yapılır.

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı