Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Lor Lorik Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Van İli Yöresel Yemekleri  » Lor Lorik Tarifi

Van ili ve çevresinde yapılan lorun, ülkemizin diğer bölgelerinde üretilen lorlardan farkı içerisine ot katılmasıdır. Lor ticari öneme sahip olması yanında, kahvaltılık olarak tüketilmekte, plastik kaplara basılarak olgunlaştırılmakta ve birçok gıdaya ilave edilerek de kullanılmaktadır.
Lorun yapımı için peyıür altı suyu kaynatılmaktadır. Pıhtılaşan peynir altı suyu proteinleri 24 saat serin bir yerde bekletilmektedir. Sonra bir bez yardımıyla süzme işlemi (1-4 gün) gerçekleştirilmektedir. Gerekirse süzme bezi üzerine ağırlık konmaktadır. Sonra % 2-8 oranında tuz katılmakta ve %2-10 oranında da ot katılmaktadır. Otlu lorlar ortalama olarak % 33.66 kuru madde, % 7.3] yağ, % 17.31 protein, % 5.05 tuz ve % 1.50 asitlik içermektedir.
Kış hazırlıkları haricinde günlük veya haftalık olarak da tandır ekmeği yapılmaktadır. Ekmek hamuru yapılarak belli büyüklükte açılır ve tandıra yapıştırılarak (vurularak) pişirilir. Bir bohça içerisinde istiflenerek serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir. Tüketileceği zaman ihtiyaç duyulan miktarda alınır ve üzerine su çiselenerek yumuşaması sağlanır.

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2020, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı