Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Kulak Mantı Çorbası 8 Kişilik Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Antalya İli Yöresel Yemekleri  » Kulak Mantı Çorbası 8 Kişilik Tarifi

MALZEMELER
Mantı Hamuru Malzemeleri
Un: 750 gram
Yumurta: 3 adet
Tuz: 1 tatlı kaşığı
Mantı İçi Malzemeleri
Kıyma: 300 gram,
Fesleğen ( ince kıyılmış): 1 yemek kaşığı
Kırmızı toz biber: 1 tatlı kaşığı
Karabiber: 1 tatlı kaşığı
Tuz: ½ tatlı kaşığı

Diğer Malzemeler
Kuzu veya oğlak kol ( kemikli parça et ): 1 kilo
Nohut: 2 su bardağı
Sarımsak: 3 diş
Domates salçası: 1 yemek kaşığı
Tereyağı: 3 4 yemek kaşığı
Kırmızı acı pul biber: 1 tatlı kaşığı
Nane veya fesleğen: 1 yemek kaşığı
Limon: 1 adet
Tuz: 1 tatlı kaşığı

HAZIRLANIŞI
1.Nohutları akşamdan sabaha, tuzlu bol su içinde bırakınız, şişsinler. Nohutların çabuk şişmelerini istiyorsanız, tuzlu bol kaynar suda 5 dakika haşlayıp, haşlama suyunda 1 saat bekletiniz.
2.Şişmiş nohutları ve eti tencereye koyunuz. Malzemenin üzerini 2 parmak geçinceye kadar tencereye su doldurunuz. Orta ateşte kaynamaya bırakınız.
3.Kaynamadan önce su yüzeyinde oluşan köpükleri alınız. Tuzu, salçayı katınız. Kaynatma esnasında çorbanın suyu çekildiğinde, sıcak su takviyesi yapınız. Su seviyesini sabit tutunuz.

Mantı Hazırlama
1.Unu eleyip, ortasını havuz gibi açınız. İçine tuzu ve çırpılmış yumurtaları koyunuz. Azar azar su ilave edip, yoğurarak sert bir hamur tutturunuz. Üzerine nemli bez örterek, 15 20 dakika dinlendiriniz.
2.Kıyma, karabiber, kırmızı biber, tuz ve fesleğeni bir arada yoğurarak mantı içi hazırlayınız.
3.Dinlenmiş hamuru 3 4 bezeye ayırınız. Bir bezeyi alınız. Unlu zeminde, bıçak sırtı kalınlığında açınız. Kenar uzunluğu yaklaşık, 1,5 2 cm. olacak şekilde karelere kesiniz.
4.Kare yufkaların ortalarına, nohut büyüklüğünde iç koyunuz ve üçgen şeklinde katlayınız. Üçgenlerin uçlarını baş parmak tırnağının üstünde birleştirip, yapıştırınız. Böylece hazırladığınız mantıları unlayıp, tepsiye koyunuz.
5.Aynı işlemleri diğer bezeler için yapınız.

Çorbayı Hazırlama
1.Tenceredeki etler ve nohutlar piştiğinde su seviyesinde iken, sarımsak, limon suyu, 1 kaşık kırmızı pul biber, nane veya fesleğeni bir arada eziniz. Çorbaya katıp, karıştırınız. Sonra da 1 kaşık tereyağı ile mantıları ekleyiniz.
2.Mantılar şişip, piştiğinde kalan 2 3 kaşık tereyağını 1 kaşık kırmızı pul biber ile kızdırıp, çorbanın üzerine gezdiriniz.
3.Çorbayı servis kabına aktarıp, sofraya veriniz.

Kaynakça: ATAV - Antalya'nın Lezzetleri Kitabı

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı