Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Kabune Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Isparta İli Yöresel Yemekleri  » Kabune Tarifi

Malzemeler:
- 1 Su Bardağı Islatılmış Dolgun Pirinç
- 1,5 Su Bardağı Et Suyu
- 1 Baş Tatlı Kuru Soğan
- 1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
- Haşlanıp Etleri Didilmiş Kaburga Etleri
- Tuz
- Karabiber
- Tereyağı

Yapılışı:
Tatlı soğan halka halka doğranıp karabiber ve tuz ile ovularak bakır bir kazanın altına konulur. Üzerine haşlanmış nohut ilave edilir. Nohutun üzerine önceden hazırlanan, haşlanmış didilmiş kuzu etleri döşenir. Bunun üzerine önceden ıslatılan dolgun pirinç dökülerek, üzerine et suyu ilave edilir ve yüksek ateşte 15 dakika kadar pişirilir. Suyunu çekmiş ve pişmiş olan pirinci ocaktan indirmeden önce üzerine kızartılan tereyağı dökülür. Daha sonra ocaktan indirilerek dinlendirmeye alınır. Servis yaparken, tencerenin en altında olan nohut ve et, porselen çorba kâsesinin altına yerleştirilir, üzerine pilav ilave edilerek kâsenin üzerine düz bir tabak kapatılır. Et ve nohut üste gelecek şekilde kâse ters çevrilerek servis yapılır.

Ek Bilgi:
Kabune hazımsızlık etkisi yaratmaz. Doyurucu bir yemektir.
Isparta da özel günlerin (düğün. mevlit, kandil geceleri vb.) vazgeçilmez ikramıdır. Ispartaya özel bir tadı vardır. Merkezde bulunan lokantalarımızda da pişirilmektedir. Tadına bakılması gereken meşhur bir yemek türüdür.

Hikayesi:
Yüzyıllar öncesi küçük Isparta şehrinde, gelin ile kaynana gezmeye giderler, akşam saati olup eve geç kalınır ve hazırda bir yemek yoktur.
Kaynana telaşlanır: Gelin ne yapacağız? diye sorar.
Gelin de: merak etme ana hemen hallederim der.
Mutfakta tel dolabın içerisinde bir gün öncesinden kalan haşlanmış etli nohut yemeği vardır. Hemen soğan doğrayıp bir kazana koyar, üzerine et ve nohudu ilave eder. Pirinç ve et suyunu da ilave ettikten sonra sacayağında üzüm asmasının çırpısı ile 15 dakika pişirerek kapağı ile birlikte yemek tablası olarak kullanılan sininin üzerine bakır kazanı koyar. Akşam yemeğinde kaynana ve kaynata sulu yemek beklemektedir. Kapağı ilk açan kaynana gördüğü pirinç pilavının şaşkınlığı ile GI BU NE? der ve bu pilav o günden bu güne çabuk pişmesi ve doyurucu olması ile günümüze kadar düğünlerde, mevlitler ve toplu yemeklere de verilmeye başlanır. İsmi de Kız Bu ne anlamına gelen GIBUNE pilavı günümüze kadar KABUNE PİLAVI olarak ismi değişerek gelmiştir.

Kabune

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2020, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı