Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Et Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Adıyaman İli Yöresel Yemekleri  » Et Kızartması Tarifi

Adıyaman şehir merkezinde, şehirli hanımların mahir ellerine özgü bu yemek eski bayramların vazgeçilmez yemeklerindendi. Dini bayramlarda, evin erkekleri sabahın ilk ışıklarıyla namaza giderken, evin hanımı da konuklara ve hane halkına ikram etmek üzere yanında pirinç pilavıyla birlikte et kızartması yapma hazırlıklarına başlardı. Bayram namazından sonra evin reisinin birkaç erkek misafirle eve dönmesi turmuş bir gelenekti. Misafirler namaz dönüşünde bu ikramdan nasibini aldıktan sonra hane halkı da sofraya otururdu. Yeteri kadar yapılmış olan et kızartması daha sonra uzak yerlerden bayram ziyaretine gelen konuklara da ikram edilirdi.


Malzemeler
Büyük parça et 1 Kg.
Salça 1 yemek kaşığı
Yağ (Ayçiçeği yağı) 1 Çay bardağı
Tuz Yeteri kadar
Karabiber Bir tutam

Hazırlanışı:

Bu geleneksel ve özel yemek için şehrin eski kasaplarından bu yemeğe özgü et istenir. Alınan parça etler biraz salça ile ovalandıktan sonra ayrı bir tencerede kızartılır. Daha sonra etin üzerini basacak kadar aynı tencereye su ekleyip pişmeye bırakılır. Et pişince bir tutam karabiber eklenir. Böylece, et Kızartmamız servise hazırdır.

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı