Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Ceviz Baklavası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Isparta İli Yöresel Yemekleri  » Ceviz Baklavası Tarifi

Malzemeler:
- 2 Su Bardağı Süt
- 1 Su Bardağı Sıvı Yağ
- 1 Fincan Sirke
- Un
- 1 Fiske Tuz
- 2 Yumurta
İçi:
- Havanda Dövülmüş Ceviz İçi
Şerbeti İçin:
- 2 kg Toz Şeker
- 1 Limon
- 2 Litre Süt

Yapılışı:
Süt, yağ, sirke, yumurta ve tuz çırpılıp içerisine aldığı kadar un konularak kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulur. Baklava yufkalarının daha iyi açılması için, hamur akşamdan yoğrularak dinlendirilir. Hamurdan küçük bezeler yapılır ve yumuşak kalması için temiz poşet arasına konulur. Bezeler tek tek unla yufka halinde incecik açılır. Açılan yufkaların, ağızda kil gibi dağılması için, oklava üzerinde biraz buruşturularak yere serilir. Baklava sinisi yağlanır ve üzerine yere serilen yufkalardan iki tanesi üst üste döşenerek dövülmüş ceviz içinden serpilir. En üste gelecek üç yufka arasına ceviz içi ekilmeden döşedikten sonra, baklava dilimi şeklinde dilimlenir. Üzerine kaşıkla veya kepçeyle yağ dökülerek, önceden ısıtılmış fırında veya mahalle fırınında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.
İki buçuk kilo toz şeker, tencere içerisine dökülür ve üzerine iki litre su eklenerek ateşe konur. Kaynamaya başlayınca şerbetin şekerleşmemesi için, içerisine sıkılmış bir limon suyu katılarak bir taşım kadar kaynatıldıktan sonra ateşten alınarak ılımaya bırakılır.
Baklava soğuduktan sonra önceden hazırlanan ılık şerbet üzerine dökülür.

Ceviz Baklavası

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2020, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı