Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Börek Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Gaziantep İli Yöresel Yemekleri  » Börek Çorbası Tarifi

BÖREK ÇORBASI

MALZEMELERİ:

HAMUR İÇİN:
75O Gr un, tuz. Yoğuracak kadar su

İÇİ İÇİN:
300 Gr yağsız kıyma
1baş soğan
1 yemek kaşığı sadeyağ

ÇORBA İÇİN:
500 Gr kuşbaşı et
1 Su bardağı nohut
3 kg yoğurt
2 baş soğan
1 adet yumurta
nane
tuz
sadeyağ

HAZIRLANIŞI:
Hamur yoğrulur, üzeri nemli bir bezle örtülerek yaklaşık bir saat dinlendirilir. Kıyma kıyılmış bir baş soğan ve bir kaşık sadeyağ ile kavrularak soğumaya bırakılır.
Hamur yufka ekmekten biraz kalın olarak açılır. İçine kavrulmuş kıyma yayılarak açılan hamur ikiye katlanır, bıçakla birer cm eninde kesilir, sonra 5 i,10 u yan yana ve üst üste konularak aynı şekilde boyunda kesilir (hamurlar tavla zarı büyüklüğünde olmalıdır) uçları kapatılır. Hamurun kesimi bittikten sonra bir tepsiye yayılarak kurutulur.(isteğe göre kurutulan hamurlar yağda kızartılabilir)
Bu arada soğanlar yemeklik doğranır. Et ile nohut üzerine basacak kadar suyla pişirilir. Soğanlar eklenir ve yemeğin yoğurdu hazırlanır (yoğurt süzülür kesilmemesi için içine bir yumurta kırılarak veya bir kaşık soda eklenerek hafif ateşte kaynatılır.) yoğurt etin bulunduğu tencereye boşaltılır. Yaklaşık 5 dk kaynatıldıktan sonra hazırlanan hamurlar eklenir, hamurlar pişince çorba ocaktan alınır üzerine sadeyağ ve nane dökülerek servis yapılır.

BÖREK ÇORBASI

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı