Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Bayram Taplaması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Adıyaman İli Yöresel Yemekleri  » Bayram Taplaması Tarifi

Malzemeler(20 Kişilik)
Ekmeklik un 5 Kg.
Tuz Bir yemek kaşığı
Zerik(Bir tür ot) 100 Gram
Şeker 2 Kg.
Susam(Kûnci) ½ Kg.
Su 2 Litre

Hazırlanışı:

Sarının hazırlanması:

Samsat kalesi eteklerinde yetişen bir tür ot kaynatılarak sarı renkte ve tadı güzel bir tür boya elde edilir.Hamurun hazırlanması:

Una gereğinden daha az su verilerek yoğrulur ve ekmeklik hamurdan biraz daha sert bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur cevizden biraz büyük bezeler haline getirilir. Teker teker oklavayla ekmek tahtasının üzerinde açılır. Son olarak şekil verici tırtırlı merdaneyle açılan taplamalara şekil verilir. Şekil verildikten sonra bir fırçayla elde edilen sarı renkteki boya taplamaların üzerine sürülür.

Tandırın hazırlanması ve bayram taplamalarının pişirilmesi:

Eskiden hemen her Samsat evinin önünde taştan yapılıp, çamurla sıvanarak meydana getirilmiş bir tür ekmek tandırları vardı. Tandır yakılarak iyice kızdırılır, ateşin alevi bitip, yalnızca korları kalınca taplamaların altı ıslatılır, sonra üzerine sarı sürülmüş taplamalar tandırın iç kenarlarına yapıştırılarak pişmeye bırakılırdı. Pişen taplamalar tek tek tandırdan alınır, aylar boyu saklansa dahi bayatlamayan bu taplamalar bayram ve özel günlerde servis edilir.

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2020, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı