Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Balcanı - Dev Ayranlı Çorba Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Adıyaman İli Yöresel Yemekleri  » Balcanı - Dev Ayranlı Çorba Tarifi

Adıyaman İlinin Kâhta İlçesinde bu isimle anılan bu çorba türü aslında bildiğimiz meyir çorbasının Kâhta varyantıdır denile bilir çünkü yapılışı ve kullanılan malzemenin kullanım tekniği Kâhtaya aittir.

Malzemeler
Bulgur 350 Gr.
Kuru soğan 1 Baş.
Yumurta 1 Adet
Buğday unu 1 Çay kaşığı
Tereyağı 2 Yemek kaşığı
Patlıcan 1,5 Kg.
Ayran(Tulukta yayılarak yağı alınmış olacak) 20 Litre
Hazırlanışı:
Tulukta yayılmış ve yağı alınmış koyun yoğurdundan elde edilen ayran, yanmakta olan ateşin üzerindeki bir tencereye alınır. Kesilmesini önlemek için içine bir kaşık buğday unu katılarak çırpılmış bir yumurta ilave edilerek kaynayıncaya kadar kesintisiz karıştırılarak pişirilir. Kaynayan ayrana önce bulguru ilave edilir sonrada iyice yıkanandıktan sonra uzunlamasına dörde kesilmiş kemer patlıcanları ilave edilir ve yemek karıştırılarak kaynatmaya devam edilir. Karıştırılmaya ara verilmez. Karıştırılmaya ara verildiği takdirde ayran kesilir. Patlıcanların iyice piştiğine karar verilince yemekten alınarak ayrı bir kapta iyice dövülerek krem haline getirildikten sonra tekrar yemeğe ilave edilir. Dövülen patlıcanlar yemekle özleştikten sonra yemek ateşten alınarak geniş ve yayvan bir kap içinde soğumaya bırakılır. Bu arada ince kıyılarak, tereyağında kızartılmış soğanlar yemeğe boca edilir. İyice soğutulmuş yemek servise hazır hale gelir.

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı