Aramayı Göster
Yemek Tarifleri Arama
Yemek Adı
  

Arabaşı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yöresel Türk Yemekleri  » Ankara İli Yöresel Yemekleri  » Arabaşı Çorbası Tarifi

MALZEMELER
1 adet küçük parçalar halinde ayıklanmış piliç
2 bardak un
4 kaşık yağ
4 bardak tavuk suyu
1 kaşık salça ya da 3 domates
Yeterince acı kırmızı biber
Tuz
YAPILIŞI
Hamuru için: Bir tepside iki bardak elenmiş un bir buçuk bardak su içerisinde karıştırılarak eritilir. Sonra üç bardak piliç suyu ile ateşte tuzu da katılarak koyuca bir bulamaç yapılır. Tepsiye düzgünce yayılır ve soğutulur.
Evvelden temizlenmiş piliç bütün olarak haşlanır. Eti iyice yumuşatılır. Bir tencerede üç kaşık yağ kızdırılır. İki bardak un hafifce kavrulur. Üzerine tuz ve dört bardak tavuk suyu, acı kırmızı biber katılır, karıştırılır, kaynatılır. Böylece çorba hazırlanmış olur. Bu çorbanın içerisine pişen pilicin etlerinden küçük parçalar halinde kemiksiz olarak katılır. Tepsideki hamurun ortası çorba kasesi büyüklüğünde boşaltılır, çorba kasesi sininin ortasına yerleştirilir. Servise hazır olan arabaşının hamuru önce kaşığa alınır, daha sonra çorba kasesine daldırılarak içilir. Hamur çorba kasesi içerisine düşürülmemelidir. Düşüren sonraki arabaşı çorbasını yapmak üzere cezalandırılır.

Arabaşı Çorbası

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı