Kızlık Zarı

Sağlık Bilgileri  » Kızlık Zarı

KIZLIK ZARI  -  HYMEN
Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak (3,5,6,7 kaynak numarası).,bazılarıda sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.
Hymen kızlık zarının latince ismidir ,eski Yunanlılarda düğün günü gelin götürülürken söylenen şarkılara HYMENAOUS derlerdi. Düğün tanrısının da adı HYMENAOUS idi. Zifaf gecesi kızlık zarı bu tanrıya adandığı için bu zarın adına HYMEN denilmiştir (1,2 nolu kaynak).

Kızlık zarının insanlık için önemi öncelikle kültüreldir.

Yapısı nedir?

Kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi isimlerin de verildiği hymen ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir., Vagina mukozasının devamından ve vagina ağzında bir kıvrıntı meydana getirmesinden oluşmuş bir zardır.  Ön yüzü daha çok deri, arka yüzü ise mukoza karakterindedir (3,4).Hymenin ortasında normal olarak menstruasyon kanının ve vajende üretilen sıvıların akması için bir açıklık vardır .

Herkes de kızlık zarı varmıdır?

                                           Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.Yokluğu çok nadirdir (1,2).

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

Herkesin kızlık zarı aynı mıdır?
Vaginal girişin ve çevresindeki organların gerilme kapasitesi östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojen, zarı pembe-beyaz ve daha kalın yapar. Düşük östrojen düzeyinde ise zar daha kırmızı ve incedir. Biyolojik kızlık zarı  şekillenmesi genellikle kişinin doğumundan önce ortaya çıkar. Kızlık zarının açılması biyolojik mekanizma ve minicik doğal yırtılmalar ile  oluşur. Genellikle minik yırtılmaların tümü ön taraftadır. Zar şekillenmesinde enfeksiyon, darbe ve hormonal nedenlerin meydana getirdiği değişiklikler rol oynar.

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

-İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu ,jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda,kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

Kızlık zarının ne tarafından yırtıldığı bilinebilirmi?

-Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez,ilişkide penis ilemi,parmak veya başka bir nesne ilemi veya düşme veya başka bir nedenlemi yırtıldığı bilinemez.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilinir mi?

Yırtılmadan sonraki yaklaşık  ilk 7-10 gün içerisinde  muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir,daha sonra ne zaman yırtıldığıda bilinemez

Kızlık zarının yırtıldığını nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının yırtıldığı ancak muayene sırasında anlaşılır,şöyle oldu-böyle oldu acaba yırtılmış mıdır gibi yorumlar olmaz,tek anlama yolu bir kadın doğum uzmanına muayene olmaktır.Bu muayene sadece kişinin kendisinin bilgilendirilmesi açısından yapılmaktadır.

Yırtılan kızlık zarı sonra tekrar iyileşir mi? Kapanır mı?

-Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

Masturbasyon yaparken yırtılabilir  mi?

-Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla masturbasyon yapıyorsanız  yırtılmaz.

Kızlık zarı parmak girmesinden zarar görür mü?

-Bu kızlık zarının tipine bağlıdır,bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi,bazıları da yırtılabilir.

İlk ilişkide çok acı verir mi?

-Genelde bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipine de bağlı olmakla beraber yavaş hareket edilecek olursa fazla bir acı vermez.

Ya yırtılmazsa?

-Yırtılmazsa bir jinekolog tarafından uyuşturularak size hiç bir acı verilmeden açılabilir.

İlk ilişkide kızlık zarının acısından çok korkuyorum,ne yapabilirim?

-Eşinizle anlaşarak bir jinekoloğa giderseniz, o kızlık zarınızı uyuştururarak size hiç bir şey hissettirmeden açabilir.

Çok kanar mı ?

-Hayır,pembe renkli (vajen salgıları ile karıştığı için kanın rengi açılır)  bir kaç damla kan gelebilir.Ve bu kişiden kişiye göre değişir.

Ya kanama durmazsa?

-Çok kalın kızlık zarlarında bazen olabilmektedir, doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.

Kızlık zarı tamir edilir mi ? dikilir mi?

-Evet,gerekiyorsa kızlık zarı dikilir ve ilişkide kanar.
 

Kızlık zarını kim diker veya dikebilir ?

-Kızlık zarını genelde Kadın doğum uzmanları diker.

Kızlık zarımı kendim kontrol edebilir miyim?

-Hayır ,uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz fakat tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için hiçbir yorum yapamazsınız.

Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı nasıl anlaşılır?

-Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının yorum ile veya  yaşanan olaya göre değil sadece veya sadece muayene ile belli olacağından bu konu hakkındaki bilgiyi sadece muayene olarak edinebilirsiniz.

Kim kontrol edebilir?

- Kadın doğum uzmanları bu konuda size yardımcı olabilecektir.
Kızlık zarı muayenesi toplam 3-5 dakika sürer ve acısızdır.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları genelde normal muayene ücreti karşılığında bu muayeneyi gerçekleştiriler.

Kızlık zarı ultrason muayenesi ile kontrol edilebilinir mi? Veya kızlık zarının olup olmadığı ultrason muayenesinde görülebilinir mi?

-Hayır, ultrason muayenesi ile bu görülemez veya anlaşılamaz.

Kontrol sırasında acır mı? veya zarar gelebilir mi?

-Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa  muayeneye gidiniz.Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.Bu konuda çekinmeden yardım ve destek isteyebilirsiniz.

Deteylı bilgi ve fotoğraflar için www.mutluinsan.com adresine gidiniz...Toplam Tekil Okunma: 353853 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 679549 kez
<< Geri Dön
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi Portalı