Kanser-Pap Smear Testi

Sağlık Bilgileri  » Kanser-Pap Smear Testi

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNABİLİRSİNİZ

BUNUN İÇİN DÜZENLİ PAP SMEAR TESTİ YAPTIRMALISINIZ

 

PAP SMEAR TESTİ NEDİR ?

Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen basit bir testtir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar.

Bir erken tanı yöntemidir.

 

NASIL YAPILIR ?

Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. Alınan bu örnek labaratuvar'a (patoloji ye) gönderilerek incelettirilir.

 

CANINIZ ACIR MI ?

Örnek alınırken siz hiçbir şey hissetmezsiniz.

 

PAP SMEAR SONUCU NASIL DEĞERLENDİRİLİR ?

ANORMAL SMEAR NE ANLAM TAŞIR ?

Bazen hiçbir anlam taşımaz. Basit bir tedavi ile geçebilecek hafif bir enfeksiyon ya da örneğin alındığı bölgede bazı hücresel değişiklikler bu testle anlaşılabilir. Her hücresel değişiklik kanser demek değildir. Ancak kişinin hekim tarafından daha sıkı izlenmesi gerekebilir. Bazen bu hücresel değişiklikler kanser anlamı taşır. Rahim ağzı kanseri anlamına gelen değişiklikler bulunduğunda hemen tedavi şansı doğar.Gecikildiğinde kadının ölümü ile sonuçlanabilecek rahim ağzı kanseri,bu testle anlaşıldığında hemen tedavi edilirse, hastalıktan eser kalmaz. Bu testle en erken dönemde tanı konulmuş olur.

 

KİMLER YAPTIRMALI ?

Her kadın bu testi,adet görmeye başladığı andan  itibaren menopozda da devam ederek hayatı boyunca önerilen sıklıklarla  yaptırmalıdır.Pap smear erken tanı koymaya yönelik bir test olduğundan yaptırmak için kadının şikayeti olması gerekmez.Rahim ağzında yarası olan,cinsel ilişki sırasında ağrı ve batma duyan,damla şeklinde kanaması olan ya da sürekli akıntısı olan kadınlar  hiç vakit kaybetmeden pap smear testini yaptırmalıdır.

 

HANGİ DÖNEMDE YAPTIRMALI ?

Pap smear için en uygun zaman iki adet kanamasının ortasındaki günlerdir.Testten önceki  48 saat cinsel ilişki olmaması,hazneye ilaç konulmaması  daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 

NE SIKLIKTA YAPTIRMALI ?

Eğer bir probleminiz yoksa altı ayda bir yaptırmak gereklidir. Eğer genital herpes  veya human papilloma virüs (HPV) tanısı konulmuşsa veya üreme organlarınızın bulunduğu yerde siğil varsa ya da geçmişte yaptırdığınız pap smearden olağan dışı sonuç geldi ise her üç ayda bir veya doktorunuzun önerdiği sıklıkta tekrarlanması yararlı olacaktır.

NEREYE BAŞVURMALI ?

Smear testi Kadın Doğum uzmanı doktorlarca yapılmalıdır.

Kaynak: "Dr.Cenk Kiper www.mutluinsan.com tel: (212) 231 95 53"Toplam Tekil Okunma: 5496 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 8428 kez
<< Geri Dön

E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi Portalı