Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama

Sağlık Bilgileri  » Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama

Cinsellik veya cinsel istek nedir;

Bunu anlayabilmek için isterseniz önce kısaca insandan bahsedelim.

Canlı doğarken tek bildiği şey ölüm dür ve yaptığımız her şey hayatta kalmak için,yaşamak için yaptığımız şeylerdir.

Yaşamak ,dünyada kalmak bir haz ve zevktir,
ölüm ise elem ve kederdir,
insan ve tüm canlılar elemden kaçar hazza yönelirler.
Her canlı yaşamda kalmayı ister ve bunun için çaba gösterir.

Yaşamda kalabilmek yani ölmemek için doğuştan var olan bazı yeteneklerimiz vede hislerimiz vardır,bunlar sonradan öğrenilmez,değiştirilemez şeylerdir.Hayvanlarda bunlara iç güdü diyoruz,insanlardakine ise DÜRTÜ ismini veriyoruz.
Dürtüler biliçaltından gelir.Çok kabaca bir örnek verirsek yeni doğmuş bir bebeğin meme emmeyi bilmesi veya acıkınca ağlaması bir dürtdür.

Evet cinsellikte bir dürtüdür,hayatın ve de neslin devamını sağlamak için var olan bir dürtüdür.Ama cinsellik ikincil-ikinci sırada bir dürtüdür.
Birincil dürtüler kişinin o gün için yaşamda kalmasını sağlayan dürtülerdir ki;bunlar yemek yemek ,su içmek,uyumak gibi yapılması gereken yapılmazsa kişinin hayatını kaybetmesine neden olacak dürtülerdir.

Canlıların hayatta kalmaktan haz duyduklarını ve her şeyi bunun için yaptıklarını biliyoruz.Ama gerçek olan bir şey var,oda her canlının sonunda öleceği,ama biz yaşamaktan bu dünyada olmaktan mutluyuz ve daha uzun kalmak istiyoruz,bunun için ne yapabiliriz??
Yapabileceğiniz tek şey ama tek şey bir şeyler üretip sizden sonraya bırakmak ,bununda en doğru,basit vede tatminkar yolu bedeninizden bir parça üretmek ve bunu sizden sonraya bırakmak yani çocuk sahibi olmaktır.

Sahip olunan çocukla canlı bedeninden olan bir parçanın kendinden sonrada dünyada kalacağını bilir ve bir huzur,mutluluk duyar vede dürtülerini tatmin eder.Neden torunların şimdi insanın kendi çocuklarından daha fazla sevildiği hakkında bir fikriniz oluştumu,çünkü torun o kişinin kendinden sonra dünyada kalacak ama kendi çocuğundan daha fazla dünyada kalacak parçasıdır ,garantisidir.

Bu yüzden insanlar kendi çocuklarını kendileri gibi görüp yapamadıkları şeyleri onların üzerinden yaşamayı isterler ve kendi istediklerinin dışında hareket etmesinden mutlu olmazlar,kabul edemedikleri şey çocuklarınında bir beyni vede hisleri olduğudur,sorunda buradan yaşanır.

O zaman cinsellik nedir?

Cinsellik; bir dürtüdür,ikincil öneme sahip bir dürtüdür,amacı neslin devamını sağlamaktır.

Neden cinsellik yaşarız;

-Üremek için;

-Zevk duyduğumuz için;

-İletişim ,paylaşım olduğu için; (aynı sinemaya gitmek gibi,el ele tutuşup yürümek gibi bir paylaşım,insanların bir birini tanımasıdır)

-Nosyon olduğu için;yapılması gerekli olduğuna nandığımız bir şeydir,ne kadar çok sıklıkta yapılırsa o kadar iyi olduğu öğretilir veya öğrenilir.Bazen gelen maillerde veya telefonda sorulur ben haftada şu kadar seks yapıyorum yeterlimi? Neden bana günde 3 vey 4 öğün yiyorum yeterlimi diye sormuyorsunuz,acıkınca yiyorsunuz,sekste acıkınca yapılır,sayısı standartı yoktur,bizse bazı tabularda sıkışıp sekse bazı gereklilikler yüklemişizdir.

Cinsel arzu nedir?

Cinsel arzu kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olup bedensel(hormonal) problemi olmayan herkeste mevcuttur.

Ne zaman cinsel arzu duyarız sorusunu yukarıda anlattığımız konuların ışığında şöyle tanımlayalım isterseniz;
Bedensel olarak yeterli olgunluğa erişmiş kadın veya erkek o gününü yaşamsal olarak garantiye aldığında cinsel arzu duyar,bunu açıklayan en güzel ata ''sözü fakirin karnı doyunca pipisi kalkarmış ''sözüdür.

Cinsel arzu kavramı kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişmekle beraber genel anlamda bir eşle seks ilişkisine girmeyi istemektedir.
Ne kadar isteğin yeterli olduğu ,ne kadarının az olduğu   kadından kadına degişir.

Bizim toplumumuzda  kadınların istek ile ilgili sıkıntılarını çeşitli gruplarda incelemek gerçekçi ve faydalı olacaktır;

Erkekler ve kadınlar kabaca aynı ölçüde cinsel istek duyarlar ama yetiştirilme şartları ,içinde bulunulan koşullar,aile baskısı,ahlaki vede dini etkiler kadınların bu isteklerini baskılamalarını,başka kanallara yönlendirmelerini,veya gösterememelerine neden olur.

Bu yüzden bu konuda rahat olan  erkekler geneldecinsel ilişki arzusunu kadınlardan daha sık duyarlar;
bir bayan olarak eşinizin seksi sizden daha sık vede daha fazla arzu etmesi sizin seks isteği yönünden bir probleminiz olduğu anlamına gelmez.

Cinsel istek nerelerden doğar;
binlerce uyarı cinsel istek doğurabilir,
-görme,
-koku,
-duyma,
-dokunma,
-tatma,
-düşünce vede
- duygular

 Genel olarak neler cinsel isteksizlik yapar;
-en başta gebe kalma korkusu ,
-ikinci olarak bakire kadınlarda kızlık zarını kaybetme korkusu özellikle evlilik öncesi ilişkilerde
-üçüncü sırada eğer kadın seks isterse veya bunu gösterirse partnerin kadın hakkında ne düşünebileceği
-canının acıyacağı korkusu veya şüphesi
-çevrenin baskısı vede düşünceleri
-ahlaksal vede dinsel yasaklamalar
-aile baskısı vede yetişme tarzı
-fiziki olmayan nedenler arasında, eşle anlaşmazlık (uyumsuzluk) çok görülen bir nedendir,
-depresyon
-partnere güvenmeme
-erkek partnerin erken boşalması
-ilişki sırasında acı duyma veya kuruluk
-cinsel ilişkiye zorlanmak
-taciz veya tecavuz yaşamak
-fiziki olarak hormonal bozukluklar
-çeşitli hastalıklar
-ilaçların yan etkileri bulunmaktadır.
- hayatın ileri yıllarında (ileri yaşlarda) bir ölçüde azalır.

Cinsel isteği olmayan kadın var mıdır?
Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır,cinsel isteksizlik veya zevk alamama veya orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların yapılan tetkiklerindede görülmüştür ki ancak bunların %1'inin gerçekten bedensel problemi vardır.Geri kalan %99'luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir.

Cinsel isteksizlik,zevk alamama veya orgazm olamama düzeltilebilinir mi?(eğer bedensel bir neden yoksa)

Evet ,gerekli zaman vede maddiyat sağlandıktan sonra problemi düzeltilemeyecek kadın yoktur,her kadına istek duyması,ilişkiden zevk alması veya orgazm olması öğretilebilinir.

Ne kadar zamanda düzelir bu sorun?

Sorunun düzelmesi kişiden kişiye göre farklılık gösterir,yetiştirilme tarzı,işi,eşi,içinde bulunduğu ortamlara göre bu çok çok değişiklikler gösterir.

Bedensel sorun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yapılacak basit bir jinekolojik muayene vede bir kaç hormon tahlili her zaman fazlasıyla yeterli olmaktadır.

Cinsel isteksizliği,zevk alamamayı vede orgazm olamamayı isterseniz farklı sosyal gruplarda inceleyelim;

Bekarlarda; en büyük korku kızlık zarının zarar görmesi veya acımasıdır,
-aile baskısıda çok çok önemlidir(bununla ilgili açıklama ilerde vardır)
gebe kalma korkusuda önemli bir yer teşkil eder.
Partnerin sizi kötü kadın olarak görüp görmeyeceği düşünceside önemlidir tabiiki,Vede toplumsal baskılar vazgeçilemez bir istek yok edicidir.
bu yüzden bir çok genç kız ya cinsel arzularını baskılar yada masturbasyona yönelir.Masturbasyonda zara zarar vermez,gebe kalamaz,günah işlememiş,ailesini üzmemiş olur vede ailesindeki erkekleri  başka bir erkekle aldatmamış olur,çünkü o yaşlarda sevgi farkı ayırt edilemez,partnere sevgi duyarsa ailesine vereceği sevgiden çalıyormuş gibi hissedebilir bazen genç kızlarımız.

Evli kadınlarda; evli kadınlar uzaydan mı geliyor hayır onlarda yıllarca bunları yaşayarak yada yaşatılarak büyüyorlar ve bu hisler bir alışkanlık haline geliyor ,daha sonra evleniyorlar.
Evlilikte sosyal uyumsuzluk,koca ile olan sorunlar vede maddi sıkıntılar isteksizliği yaratabiliyor veya arttırabiliyor.Sizi döven,sevmeyen veya aşşağılayıp kötü davranan birisiyle sevişmek için istek duyabilirmisiniz?Bir çok kadın aile evindeki baskıdan sıkıntılı hayattan kurtulmak için evlenir ve koca evinde daha fazla baskı ile karşılaşır.
Korunmayı kabul etmeyen çok cocuk sahibi olmayı erkeklik gibi gören kocalar yüzünden gebe kalma vede kürtaj olma korkusu aşayan bir kadın nasıl cinsellik duyabilirki.
Adatılmak ta kadında cinsel soğukluk yaratır.
Ayrıca seksi kadının bir vazifesi ,erkeğe vermesi gereken bir hizmet olarak gören bazı erkekler yeterli veya hiç uyarı sağlamadan kadınla ilişkiye girmektedirler buda kadına acı verir ve cinsellikten soğutur.

Yukarıda yetiştirme tarzı demiştik;düşünün küçük bir kız çocuğusunuz dünyadaki en önemli varlıklar anneniz ve babanız,onlar olmadan yaşayamasınız,onların sevgisi ve ilgisi sizin için hayatta en önemli şey;anne ve babanız veya aile çevresi size söyle bir mesaj veriyorlar daha doğrusu pırıl pırıl daha boş sayılabilecek bir afızaya şöyle bir şifre ,işletim sistemi koyuyorlar;
bizim kızımız canımızdır,bizi hiç üzmez,biz ona çok güveniriz,asla bizi üzecek hiç bir şey yapmaz.İleri yaşlarda ara sıra mesaj tazelenir,yenilenir,ben kızıma güvenirim,başka kızlar gibi değildir,doğruyu bizi neyin üzeceğini bilir.

Tamam ana mesaj verildi,yani işletme programı beyne konuldu,anne baba üzülmeyecek,onları üzecek bir şey yapmayacaksınız,onlar üzülürlerse sizi sevmezler sizde onların sevgisi ilgisi olmadan yaşıyamazsınız.Şimdide işletme programının alt şifrelerini koyalım;
iyi kızlar erkeklerle beraber olmazlar,
aile şerefimiz çok önemlidir,
konu komşu neder?
kızımın bakire olmadığını duyacağıma öleyim daha iyi(bu çok  yaygındır ,üniversite düzeyinde yaptığım anket çalışmalarında genç kızlara sorulan eğer aileniz bakire olmadığınızı bilse ne olurdu sözüne verilen ilk cevap;

''kalp krizi geçirip ölürlerdi her halde''
ikinci cevap;''beni evden atarlardı''
üçüncü sıklıkta verilen cevap ise ;''beni öldürüler''olmuştu.

Proglamlama şöyle devam eder;çevreden vede televizyonlardan verilen haberlerle alt yapı kuvvetlendirilir,mesela şöyle;ayşe hanımın kızı şöyle yapmış,ailesi kahroluyormuş,babasına felç gelmiş veya kalp krizi geçirmiş.Televizyondan ise ,bak aile sözü dinlemeyen kızların sonu budur gibi mesajlar verilir.

Üçüncü aşamadaki programlama:sen iyi bir kızsın(cinsellik isteyen veya yaşıyanlar kötüdür)beyaz gelinlikle evlenecek,çocuk doğuracaksın.-kadının görevi eşine hizmet ve çocuk doğurmaktır,iyi kadınlar bunu yapar,kötülerin ise hayatlarını yaşama hakkı vardır.

Daha ağır olarak eğerki onların istemediği şeyleri yapmaya yönelirseniz size soğuk davranıp sevgilerini kısarlar vede siz dünya bu şekilde yaşanamaz zannedersiniz,küçükken ben annem ve babam olmadan hayatta kalamayacağımı -hiç bir zaman için-ve eğer onlar beni sevmezlerse hayatımın biteceğini zannederdimki ,bu bütün çocuklarda böyledir.

Bier de kız çocuklarının babaya olan sevgisinin paylaşılması gibi hissettirilir karşı cinse olan ilgisi ve kız çocuğu sanki babasından olan sevgisinden çalıyormuş gibi zanneder eğer bir erkeğe ilgi duyarsa ,halbuki ikisi ayrı ayrı hisler vede sevgilerdir.

Arabamızı aynı yere park etmeyi,aynı yere oturmayı bile alışkanlık haline getirmişken yıllarca çocukluğundan itibaren şartlanmış olarak yetiştirilen bir kişinin tamam sen evlendin 25 yıl sana verdiğimiz mesajları,baskıları vede alışkanlıklarını unut,baskıladığın,ayıp, günah olan hislerini,yönlendirdiğin hislerini canlandır ve düzelt,cinselliğini yaşayabilirsin demekle olmuyor bütün bunlar.

Ya bu hisler düzelmiyor yada geri gelmiyor vada kadın yıllarca alıştığı dost olduğu zarasız olan masturbasyon alışkanlığından kurtulamıyor,evliliği bambaşka hayal eden erkeğini prensi kendinide pamuk prenses olarak gören kadın gerçek hayatla hele birde erkeğin kaba vede anlayışsız davranışlarıyla karşılaşınca karşı cinsten iyice soğuyor ve cinselliği ya hiç yaşamıyor vede hissetmiyor yada masturbasyonla yaşayıp ilişkiden zevk almıyor.Masturbasyon hayal gücünün veya fantazinin sonsuz kullanımı ile gerçekleşir,kişi bu sırada kendisini ve karşıdakini dilediği gibi düşünür ve sonsuz bir güce sahip olur, bu yüzden de hiç bir cinsel eylem bu sınırsızlıkta ve mükemmellikte gerçekleşmez. Bu da cinsel eylemlerde bazen hayal kırıklığı yaratabilir.Kadın alıştığı bu düzenin dışına çıkıp normal cinsellikten zevk alamaz.

Kadında orgazm nedir?

Teknik terimleri bırakıp gerçekçi olalım.Kadın orgazmı erkekten çok çok farklıdır.Erkekteki gibi orgazm ile gelen bir sıvı görsel bir olay yoktur kadın orgazmında.Ve bu her kadından kadına çok çok farklılık gösterir.
KADIN İÇİN ORGAZM TANIMI:
''Yaşadığınız bir cinsel eylem veya ilişki bittikten sonra gergin kalmıyorsanız,boğazınızda yutamadığınız bir lokma varmış gibi hissetmiyorsanız,kendiniz mutlu vede rahat hissediyorsanız vede sizin için yeterliyse siz orgazm olmuşsunuz demektir.''
Bırakınız başkaları ne derlerse desinler,ne yazılırsa yazılsın fark etmez,mühim olan sizin gerçeğinizdir.
 

Peki bunları yaşayamayan yada hissedemeyenler ne yapacaklar?

Erişkin kişilerde bunu kendi kendine çözümü çok zordur,en basit vede kolay yolu destek almaktır.

Nereye başvurup destek alabilirler?

Gerek bize gerekse bir seksüel terapi merkezine baş vurup destek alıp tedavi olabilirler.

Yani tedavisi vardır ve  bu durum düzeltilebilinir mi?

Evet tedavisi vardır,gerekli koşullar sağlandıktan sonra her türlü sıkıntı gibi buda düzeltilir,kişinin cinsel istek duyması ,veya cinsel ilişkiden zevk alması veya orgazm olması öğretilir.

Bu konuda çok başvuru oluyor mu?

Malesef Türkiye koşullarında bu kadınlarımız içinde sıkça yaşanan bir durum.

Bize de bu konuda sıkça başvuru oluyor ve destek verip terapiye aldığımız bir çok hastamızın şimdi mutlu ve sağlıklı cinsel hayatı var.

Mühim olan kadın olmaktan utanmamaktır,cinsellikten utanmamaktır.

Hayat güzeldir, kadın olmak  ayrıcalıktır.
Güzelliği ayrıcalıklı olarak yaşamanın keyfini çıkarın !

Geliniz size destek olalım,sizde sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata sahip olunuz!!
Biz kadına saygı duyuyor,cinselliğin her kadının hakkı olduğuna inanıyoruz.

Bu yüzden cinsellikle ilgili her trlü probleminizi bize danışabilir bu konuda tıbbi ve psikolojik yardim ve destek isteyebilirsiniz.

Kaynak: "Dr.Cenk Kiper www.mutluinsan.com tel: (212) 231 95 53"Toplam Tekil Okunma: 161473 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 220515 kez
<< Geri Dön

E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi Portalı