Bayanlara Öneriler

Sağlık Bilgileri  » Bayanlara Öneriler

Bayanlara    Öneri    ve  Uyarılarımız !

 -Asla çok gerekmedikçe tampon kullanmayınız,ve gerekiyorsada 2-3 satten fazla vajinada tutmayınız.

- Denize ve havuza girerken tampon koyabilirsiniz  vede koymanızı öneririz,ama 2-3 saati aşmamaya dikkat ediniz.

-Kokulu petler kullanmak,genital bölgeye deodorant ,parfüm sürmek bölgenin normal dengesini bozar

-Günlük iç çamaşırınızı ağ kısmı pamuklu olanlardan seçmeniz en sağlıklı tercihtir.

-Yeni partnerle cinsel ilişkiye girildiğinde,mutlaka prezarvatif kullanmak gerekir.Çünkü cinsel ilişkide kadının hastalık kapma riski erkeğe göre çok çok fazladır.

-Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanması temizlik değildir, o bölgedeki dengenin bozulmasını ve daha rahat mikrop kapmayı sağlar.

-Ağda, jilet gibi yöntemlerle temizlik sağlandığı düşünülebilir.Ancak alınarak açılan kıl kökleri genital bölgenin kolayca mikrop kapmaya elverişli hale gelmesine neden olur.Ayrıca uzun yıllar yapılan ağdalar nedeniyle kıl dönmeleri ve dış dudaklarda şekil bozuklukları oluşmaktadır.Bu nedenle gereken yerlerde makas veya makinayla tüylerin kısaltılması genital bölge için en sağlıklı temizlik yöntemidir.

-Bayanların en büyük sorunlarından biri de tuvaletten mikrop kapma korkusudur.Bilinenin aksine kalçaların nereye değdiği önemli değildir.Önemli olan idrar yapılırken alttan sıçrayan suyun genital bölgeye gelmesidir.Bunun için de hangi tür tuvalette ve nerede  olursanız olun alttan sıçramayı önlemek için suyun üzerine  tuvalet kağıdı koyarak mikrop kapmaktan korunabilirsiniz.

-Erkeklerin hissiz,sadece seks düşünen kişiler  olduklarını düşünerek bunalıma girmeyin.Sitemizde bulunan "testisler ve sperm" konu ile ilgili bölümü okuyunve onları oldukları gibi kabul edin .Hormonal ve fiziki durumundan dolayı partnerinizi suçlamayın .Aranızda olan sorunları partnerinizle seks yapmayarak,onu cezalandırarak çözemezsiniz.Onu cinsel yönden rahatlatmadan bırakmayın, yoksa bir rahatlatan mutlaka çıkar!!! Aksine bir davranışta onu kendinizden uzaklaştırır ve sorunları iyice çözümsüz hale getirirerek mutsuz olur ve mutsuz edersiniz.

-Kadın olmak özelliktir, siz özelsiniz, bununla gurur duyun, kendinizden, bedeninizden ve cinsel isteklerinizden utanmayın, ve unutmayınız ki  etrafınızdaki herkes cinsellik sonucunda dünyaya gelmiştir.
Kadın olmakla gurur duyun, siz kendinizi nasıl hissederseniz başkalarıda sizi öyle görecektir.

-Düzenli olarak jinekolojik muayenenizi yaptırın.İdeali şikayetiniz olmasa dahi 6 ayda bir muayene olmaktır.Ayrıca erken teşhis ve tedavi için çok önemli olan pap smear (rahim ağzı kanseri için kontrol testi) testinizi ve göğüs kanseri için gerekli olan muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.


-Doktorunuzun öğrettiği şekilde iki adet dönemi arasında kendiniz de göğüs muayenenizi yapınız.Unutmayın erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

-Başkalarının,etrafınızdaki insanların değil doktorunuzun dediklerine ve önerdiklerine uyun.Çünkü her insanın bünyesi farklıdır ve bir insanda sonuç alınabilen bir tedavi yada yöntem bir başka insanda zarar verebilir.

-En ufak sıkıntınızda doktora danışmaktan çekinmeyin,hastalıktan değil geç kalmaktan korkun.

-Eğer doktorunuz uygun görüp vermişse ilaç kullanmaktan korkmayın   ve önerilen şekilde düzgün kullanın ,kendinize göre değiştirmeyin, fayda almaktan çok  zarar görürsünüz.

-Bayan olarak yaşadığınız veya çevreniz tarafından size yaşatılan sıkıntı ve sorunları ve hissettiklerinizi unutmayınız ve  yaşadığınız sorunları kızlarınızında yaşamaması için onları anlayıp destek olunuz, bilgilendiriniz, yaşanıp geçen çabuk unutulur çünkü.

-Mutlu olmak için sağlıklı düşünün, insanları sevin ve güvenin .

Kaynak: "Dr.Cenk Kiper www.mutluinsan.com tel: (212) 231 95 53"Toplam Tekil Okunma: 12161 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 31716 kez
<< Geri Dön

E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi Portalı