Gebelikte iç çamaşırı seçimi ve genital hijyen

Sağlık Bilgileri  » Gebelikte iç çamaşırı seçimi ve genital hijyen

Gebelik doğanın kadına vermiş olduğu bir üstünlük bir ayrıcalıktır, kadın yapısı çok çok özel ve erkeğe göre daha gelişmiş  bir yapıdır.
Özel ve gelişmiş yapılarda  daha hassastır. Kadınlarda ki bu yapı gebelik sırasında daha da hassas ve de problemlere daha açık bir hale gelir, bunun nedenlerinden bir tanesi de kadın yapısının gebelik sırasında  çok büyük bir bedensel değişikliğe uğramasıdır.Bu yeni sistemde bütün dengeler değişir, ve buna uyum sağlaması biraz zaman alır.Vücut çalışma sisteminin  büyük bir bölümünü gebeliğe yönlenir ve de savunma sistemi de zayıflar.

Dengelerin değiştiği en önemli yerlerden bir tanesi de vajinadır(döl yoludur).Ve vajina enfeksiyonlara daha açık bir hale gelir.Vajinal enfeksiyonların oluşma şansı artar.Oluşan vajinal enfeksiyonlar hem kadına rahatsızlık yaratacak ilerlerse bebeğe zara verebilecektir.gebelik altında ilaç kullanımı bebekte sakatlık yaratacağı içinde bu bir sorun halini alacaktır.O zaman bunlardan korunmak gerekir.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmanın başlıca yolu vajinanın doğal dengesini korunmasını sağlamaktır.Vajina içeri doğru uzanan bir girintidir ve sağlıklı olabilmesi için havalanması gerekmektedir.
Bu yüzden bu havalanmayı engelleyecek kalın iç çamaşırı özellikle de geçirgenliği olmayan naylon-sentetik iç çamaşırı giyilmemedir.

Anne adayının seçeceği iç çamaşırı pamuklu ve ince olmalıdır, çok gerekmedikçe ped (hijyenik kadın bezi) kullanmamalı, kullanıyorsa da bunlar   parfümsüz ve en incelerinden olmalıdır.

Dar ve kalın pantolonlar da vajinanın havalanmasını etkileyeceğinden etek giyilmesi tercih edilmelidir.
Genital bölgedeki kılların ağda,jilet gibi yöntemlerle alınması da mantar ve bu gibi enfeksiyon riskini arttıracağından bu bölgedeki kıllar özellikle gebelikte mümkünse her zaman kısaltılarak azaltılmalıdır.

Kaynak: "Dr.Cenk Kiper www.mutluinsan.com tel: (212) 231 95 53"Toplam Tekil Okunma: 7867 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 14219 kez
<< Geri Dön
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi Portalı