Uzmanlar, domuz gribi aşısının güvenli olduğunu açıkladılar

Sağlık Bilgileri  » Uzmanlar, domuz gribi aşısının güvenli olduğunu açıkladılar

 Uzmanlar şimdiye kadar dünyada yapılan Influenza A (H1N1) aşısı uygulamalarında beklenmedik veya alışılmadık ciddi bir yan etkinin görülmediğine dikkat çekti.

13 ülkeden 15 bilim adamının oluşturduğu ve domuz gribi olarak bilinen Influenza A (H1N1) virüsünün yol açtığı pandemiye karşı Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) danışmanlık yapan Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu (SAGE) pandemi ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Görüşlerini DSÖ’ye ileten grup, dünyadaki Influenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz gribi vakalarının çoğunluğunun ergenlik çağındaki gençlerden ve genç erişkinlerden oluştuğunu, çok genç yaştaki çocuklarda ise hastaneye yatış oranlarının yüksek olduğunu bildirdi. Uzmanlar ayrıca, pandemi aşılarının güvenliliğinin mevsimsel grip aşısından farklı olmadığını ve şimdiye kadar alışılmadık bir yan etkiye rastlanmadığını kaydettiler.

Farklı ülkelerden 15 uzmandan oluşan ve pandemiyle ilgili konularda Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bilimsel danışmanlık hizmeti veren Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu (SAGE) pandemi ile ilgili son verileri değerlendirerek görüşlerini DSÖ’ye sundu. Uzmanlar halen dünyadaki vakaların çoğunluğunun ergenlik çağındaki gençler ve genç yetişkinler olduğunu, 10 yaş ve üzerindeki adolesan ve yetişkinlere tek doz aşının yeterli olacağını ve pandemik aşıların yan etkiler bakımından mevsimsel grip aşıları kadar güvenli olduğunu bildirdiler.

En çok gençler etkileniyor
Tüm dünyada, Influenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz gribinden en çok ergenlik çağında olanlar ve genç erişkinler etkileniyor. Çok genç yaşlardaki çocuklar ise en yüksek hastaneye yatış oranına sahipler. Farklı ülkelerden alınan verilere göre, hastalığa yakalananların %1 ile % 10’u hastaneye yatış gerektiriyor. Hastaneye yatanların %10 ile %25’i yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınırken, bu vakaların %2 ile % 9’u ciddi ölümcül olabilecek sonuçlar doğuruyor.

Genel değerlendirmede hastaneye yatması gereken hastaların % 7 ile %10’unu hamileliğinin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde bulunan kadınlar oluşturuyor. Hastalığa yakalanan hamile kadınların yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmaları olasılığı, genel nüfustan hastalananlara oranla on misli daha yüksek.

Uzmanlar inaktive adjuvanlı ve/veya adjuvansız pandemi aşılarıyla ilgili olarak hamile hayvanlarda yapılan araştırmalarda doğurganlık, gebelik, embriyo ve fetusün gelişimini bozacak doğum ve doğum sonrası gelişimi etkileyecek herhangi bir etkiye rastlanmadığına dikkat çektiler. SAGE uzmanları, hamile kadınlarda pandemik gribin yaratacağı ciddi sonuçlar da dikkate alındığında, ruhsatlı herhangi bir aşının hamilelerde kullanılmasını önermektedirler.

Pandemi aşısının güvenliliği
Uzmanlar şimdiye kadar dünyada yapılan Influenza A (H1N1) aşısı uygulamalarında beklenmedik veya alışılmadık ciddi bir yan etkinin görülmediğine dikkat çekerek, görülen yan etkilerin de güvenli olduğu bilinen mevsimsel grip aşısının yan etkileri ile aynı olduğunu belirttiler.

SAGE uzmanları ayrıca mevsimsel grip (inaktive) ve pandemik grip aşılarının (inaktive) birlikte uygulanmasında herhangi bir sakınca olmadığını açıkladılar. Güvenlilik profili açısından da herhangi bir sakınca bulunmadığını, bu şekilde uygulanan aşılar sonrasında herhangi bir yan etki artışı gözlemlenmediğini ifade ettiler.

SAGE nedir?
Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu (SAGE) aşılama konularında uzman olan bilim insanlarından oluşuyor. Başkanlığını İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan Profesör David Salisbury’nin yürüttüğü Grup’ta halen 13 ülkeden 15 uzman görev yapıyor. Gruba uzman gönderen ülkeler arasında ABD, İngiltere, Avustralya, Suriye, Pakistan, Tayland, Finlandiya, Jamaika, Çin, Hong Kong, Güney Afrika, Endonezya ve Nijerya bulunuyor. Grup üyeleri Dünya Sağlık Örgütü bünyesi dışındaki bir panelin tavsiyesi ile DSÖ Genel Sekreteri tarafından iki yıl süreyle görev yapmak üzere atanıyorlar. Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu aşılama ile ilgili bütün konularda DSÖ’ye danışmanlık yapıyor. Influenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz gribi pandemisi ile ilgili gelişmeler de Grup tarafından izlenerek DSÖ’ye tavsiyelerde bulunuluyor ve kuruluşun bu alandaki uygulamaları şekilleniyor.

GlaxoSmithKline Biologicals – GlaxoSmithKline’ın aşı çalışmalarını gerçekleştiren GSK Biologicals, dünyanın önde gelen aşı şirketlerinden biridir ve yenilikçi çalışmalarda liderdir. Şirket aşı araştırma, geliştirme ve üretimi alanında faaliyet göstermektedir. GSK Biologicial’ın 30’dan fazla aşısı ruhsatlanmıştır, 20’den fazla aşısı ise geliştirilme aşamasındadır. Merkezi Belçika’da olan GSK Biologicals’ın bütün dünyada stratejik olarak konumlandırılmış 13 üretim tesisi bulunmaktadır. GSK Biologicals, 2008 yılında dünyanın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan 176 ülkesine 1.1 milyar doz -günde ortalama 3 milyon doz- aşı dağıtmıştır. GSK Biologicals, başarılı ve kendini adamış işgücüyle, uzmanlığını bütün dünyadaki her kuşaktan insanın sağlık ve esenliğine katkıda bulunan yeni aşılar keşfetmek için kullanmaktadır.


Toplam Tekil Okunma: 5850 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 6638 kez
<< Geri Dön
Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir Rehberi Portalı