Son Dakika Depremler

Sağlıklı kalmanın yolları ve yapmanız gerekenler

Sağlık Bilgileri  » Sağlıklı kalmanın yolları ve yapmanız gerekenler

Hasta olmamak istiyorsanız bunları yapın...
Yurt genelinde sıcaklığın inip çıkması insan hayatını tehdit eder hale geldi. Ani hava değişimleri insanın adaptasyon mekanizmasını bozduğundan üzerinde durulması gereken bir konu.

 Sağlıklı kalmanın yolu ise dengeli beslenme ve doğru bir yaşam tarzından geçiyor.

Güne taze meyve suyu ile başlayın. Tüketilmesi gereken gıdalar öncelikle doğal olmalı. C vitamini açısından zengin gıdalar ilk önerimiz.

Güne yeşil ve sarı renkli meyvelerin taze sıkılmış sularıyla başlayabilirsiniz. Boğazınız acıyorsa ya da öksürüğünüz varsa bu içeceklere biraz bal koyabilirsiniz.

İşyerinde termosla bitki çayı tüketebilirsiniz. Günün büyük bölümünü ofiste geçiriyoruz.

İş yaşamımızda sağlıklı kalmak için evde hazırlayacağınız zencefil, kuşburnu, ıhlamur, papatya karışımını termos ile ofisinize götürürseniz hem sıvı tüketmiş olursunuz, hem de sağlığınızı korursunuz.

Keçiboynuzu pekmezi demir ve enerji kaynağı. Pekmez ve bal oldukça yararlıdır. Özellikle antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır.

İçinde karışım maddesi olmayan organik olarak hazırlanmış keçiboynuzu pekmezi size sabahları hem enerji verir, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hem de ekstra demir kaynağınız olur.

Balı ise hazırladığınız bitki çaylarının içinde tatlandırıcı olarak ya da üst ve alt solunum yollarını yumuşatmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Günde en az 7-8 saat uyuyun. Sabah dinç kalkmak istiyorsanız, uyku sürenizin ve kalitesinin çok iyi olması gerekir. Unutmayın ki; vücut uyku sırasında dinlenir, enerji toplar ve yenilenir.

Uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, diğer uyku bozuklukları, burun deviasyonundan kaynaklanan solunum problemleri gibi uyku kalitesini bozan problemlerin olmaması gerekir.

Bu tür sorunlarınız varsa mutlaka uzman yardımı alın.

Akşam duşu sizi rahat bir uykuya, sabah duşu da güne hazırlar. Uyuduğunuz ortamın özellikleri de çok önemli. Çok sıcak, çok soğuk, nemli, tozlu, iyi havalandırılmamış ortamlar uyku kalitenizi düşürerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

Her gün en az 1 saat odanızı havalandırın. Mutlaka uyku düzeninizi sağlamak için akşamları veya sabah kalktığınızda kan akışınızı hızlandırarak sizi zinde tutacak bir ılık duş almayı unutmayın.

Yoğun ve ani hava değişimi dönemlerinde C vitamini takviyesi alın. Kış mevsiminde özellikle B ve C vitaminleri mutlaka alınması gereken vitaminlerdir.

En doğru olan bu vitaminlerin doğal yolla alınmasıdır. Sarı, yeşil ve kırmızı renkli meyvelerden bol bol tüketebilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar 1000 mg C vitaminini sadece meyvelerden alamayacağınızı gösteriyor.

Hava değişimlerinin çok belirgin olduğu dönemlerde dışarıdan 1000-2000 mg civarında bir C vitamini desteği almak önemli. Su vücudunuz için koruyucu bir kalkandır. Savunma sisteminizin güçlü olması, burun ve ağızdan başlayan giriş yollarının sağlam çalışmasına bağlıdır.

Bu yollarda bulunan küçük savunma hücrelerinin temizlenmesi ve iyi çalışması bol su tüketilmesine bağlı. Ortalama 2-3 litre günlük su tüketimi çok önemli.

Hava değişimleri neden tehlikeli?

Yaşamın devamı için insan bedeninin belli bir derece olması gerekiyor. Bu ısı 36,5-37 derecedir. Isı, basınç, rüzgâr gibi dış hava koşullarının değişmesi vücudunuzdaki ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler.

Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişikliklerinin yaşandığı dönemlerdir.

Bu havalarda hasta olmamak için dikkat

Çok sıkı ve çok bol giyinmeyin

Kışları koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren kıyafetlerin giyilmesi gerekir. Soğuk bölgelerde vücudun uç bölgelerinin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir. Kışın terletmeyen, nefes alabilen iç çamaşırları tercih etmek lazım. Giysi seçiminiz kat kat olmalı, bulunduğunuz ortamın sıcaklığına bağlı olarak çıkarılıp giyilebilmelidir. Çok sıkı veya çok bol kıyafetler vücut ısısının korunmasında problem çıkarır.Toplam Tekil Okunma: 8981 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 10162 kez
<< Geri Dön
Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir Rehberi Portalı