Sağlıklı zayıflamanın yolları

Sağlık Bilgileri  » Sağlıklı zayıflamanın yolları

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gerekiyor.
 Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer alıyor. Diyet Uzmanları, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için A, C, E vitamini, selenyum, magnezyum, çinko gibi vitamin ve minarellerin bulunduğu besinlere öncelik verilmesi gerektiği belirtiyor. Dilem İrkin, kış mevsimi boyunca bağışıklığı güçlendirirken kilo almayı engelleyecek önerileri şöyle sıralıyor.

MAKARNANIN YARARLARI

Magnezyum kasların gevşemesi ve bağışıklık sistemi için gerekli oluyor. Tam buğdaydan yapılmış makarna, ekmek magnezyum alımını vücudu dengede tutuyor.

HAFTADA 2 KEZ BALIK

Balık zengin bir Omega- 3 kaynağıdır. Haftada iki defa balık tüketmek, kızartma yerine ızgarasını yapmak daha sağlıklı.

Sütten vazgeçmeyin

Çinko büyüme, gelişme, doku onarımında ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir mineral. Çinko süt ve et ürünleri, hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalarda bulunuyor.

Meyve suyunu BARDAKTA BEKLETMEYiN

Avitamini yumurtanın sarısı, ciğer, yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurt gibi, yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içeriyor. C vitamini tüketirken meyve suyunu sıkıp, bir saat sürahide bekletirseniz faydası kalmıyor. Aynı şekilde sebze yemeği yaparken sebzeleri birçok parçaya bölüp, ağzı açık pişirmek, saatlerce yıkamak vitamin kaybına neden oluyor.

KALP iÇiN E VİTAMiNi

Evitamini kurubaklagil, yağ, fındık, fıstık gibi besinlerde bulunuyor. E vitamini kalbi koruyor, antioksidan etkisiyle gıdaların bıraktığı serbest radikaller dediğimiz zararlı bileşenlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Selenyum deniz ürünlerinde ve hayvansal gıdalardan alınabilir.Toplam Tekil Okunma: 6843 kez | Günlük Tekil Okunma: 1 kez | Çoğul Okunma: 7675 kez
<< Geri Dön
Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2022, Türkiye Şehir Rehberi Portalı