Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Tohumculuk Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Tohumculuk Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTohumculuk TeknikeriTANIM 
Meyve ve sebze üretiminde kullanılan her çeşit tohumun üretiminde ve pazarlamasında çalışan kişidir. 

GÖREVLER 
Ziraat mühendisi tarafından hazırlanan üretim planlarını uygulamaya koyar, Tarla ve bahçe bitkilerinin tohumlarını iyileştirme çalışmaları yapar, Vejetasyon süresi boyunca bitkileri izleyerek gerekli bakımların yapılmasını sağlar, Üretim aşamasında ve sonrasında gerekli kontrolleri yapar, 
Üretilen tohumların sertifikasyon ve paketleme işlerine yardımcı olur, Tohumların pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Her türlü tarım alet ve makineleri, Tohum temizleme, paketleme makineleri, Tohum laboratuar aletleri, Bilgisayar, Otomobil vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Tohum teknikeri olmak isteyenlerin; Biyolojiye ve özellikle genetik konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, Tarımsal üretim yapmaktan hoşlanan, Bedence sağlam ve dayanıklı, Sabırlı ve dikkatli 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Tohum teknikeri; meyve ve sebzelerin üretildiği alanlarda, tohum temizleme, paketleme ünitelerinde ve pazarlamasında görev yapabilirler. Tohum üretiminin yapıldığı bahçe, tarla açık havada seralarda; tohumların fiziksel ve biyolojik değerlerinin saptandığı laboratuar ortamlarında çalışırlar. Çalışma ortamlarında basınç ve yüksek sıcaklık olabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Ülke Ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığına Bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum sertifikasyon kuruluşlarında ve tohum üretim istasyonlarında görev alabilirler. Türkiye'de tohum üretimi yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 70'e yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilirler. Ayrıca tohum Teknikeri Kendi işlerini kurarak tohum üretimi ve pazarlama yapabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "Tohumculuk" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Süs Bitkileri, MakineTarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, Tarım, Ziraat bölümlerinden mezun olanlar "Tohumculuk" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerinden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunu için en az lise veya dengi okul mezunu olmak ve ÖSYM tarafından yapılan, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli "Eşit Ağırlıklı (EA1)" puanı almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim, lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Süresince okutulan dersler şunlardır: 
Tarımsal Botanik, Genetik, Toprak Bilgisi, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Tarımsal Ekoloji, Meteoroloji, Bitki Fizyolojisi, Bitki Besleme ve Gübreleme, Genel Bitki Islahı, Tarla Bitkileri Tarımı, Bahçe Bitkileri Tarımı, Tahıl Bitkileri ve Tohum Üretim Teknikleri, Yemeklik Dane, Baklagiller, Tohum Üretim Teknikleri, Endüstri Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Yem Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Sebze Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Tohumculukta Biyoteknoloj, Tohumluk Sertifikasyonu ve Mevzuatı, Tohumluk Teknolojisi, Tohum Depolama Tekniği, Tohumluk Pazarlama, Bitki Hastalıkları, Bitki Ambar Zararlıları, Mesleki Yabancı Dil (İngilizce). 

MESLEKTE İLERLEME 
Kişinin özelliklerine bağlı olarak Şeflik, Müdürlük düzeyine kadar ilerlenebilir, hatta girişimi iyi olan teknikerler ise kendi işlerini kurarak iş sahibi olabilirler. Tohumculuk ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı oldukları taktirde "Bitkisel Üretim" lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Ziraat teknisyeni, ziraat mühendisi. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler. Kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı kanuna göre belirlenen düzeyde gelir elde ederken, özel sektörde çalışanların ücreti kişi ile işveren arasında anlaşma ile belirlenir. Ücret bilgi, yetenek, statü, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önünde bulundurularak belirlendiğinden kazanç durumu, kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özel sektörde, ücretler işletme politikalarına göre farklı olmakta ve görüşmeye göre belirlenmektedir. Tecrübe, ücret belirlenirken önem kazanmaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Tohumculuk Teknikeri tanıtımı sayfasından Tohumculuk Teknikeri Ne İş Yapar? Tohumculuk Teknikeri Çalışma Alanları, Tohumculuk Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tohumculuk Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Tohumculuk Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Tohumculuk Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Tohumculuk Teknikeri meslek tanımı 1667 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi