Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Metalurji Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Metalurji Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriMetalurji TeknisyeniTANIM 
Metalürji teknisyeni, topraktan çıkarılan maden filizlerinin (cevherlerinin) işlenmesi, hammaddeye ve mamul maddeye dönüştürülmesi aşamalarında metalürji mühendisi ve teknikerine yardım eden kişidir.

GÖREVLER 
Metalürji mühendislerinin yönetim ve denetimi altında cevherden metal ve malzeme üretimi aşamalarında çalışır,Metal ve alaşımların fiziki özelliklerini araştırır,Teknolojik amaçlara uygun olarak geliştirilen yeni alaşımların imalat ve işlenmesi aşamalarında çalışır,Çeşitli madenlerin döküm (dökme demir, çelik döküm, alüminyum döküm, bakır döküm) işlemlerini yapar,Maden ergitme ocaklarını çalıştırır, kalıp malzemelerini hazırlar, ergitilmiş madeni kalıplara dökerek döküm işlemini tamamlar, iş temizleme makinelerinde dökümü tamamlanan malzemeleri temizler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ergitme ocakları, ısıl işlem makineleri, Ph metre cihazı,Basınçlı döküm makineleri ve savurma döküm makineleri,Hassas elektronik terazi,Ph metre cihazı,Sertlik ölçme cihazı,Metal mikroskobu,
Madenler (demir-çelik), demir olmayan malzemeler (alüminyum, bakır, kurşun ve alaşımlar), metal dışı malzemeler ( seramik, camlar, plastikler vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Metalürji teknisyeni olmak isteyenlerin;Kimya ve Fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,Bedenen güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip,Kimyasal maddeler karşı alerjisi olmayan,El ve parmak becerisine sahip,Aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülü ortamda çalışabilenkimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Metalurji teknisyenlerinin çalışma ortamı aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülüdür. Kişi, çalışırken metalurji mühendisleriyle, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Metalurji teknisyenleri, entegre demir-çelik fabrikalarında, çelikhanelerde, alüminyum, çinko gibi malzemelerinin üretiminin yapıldığı fabrikalarda, metallerden oluşturulan çeşitli alaşımların dökümünün yapıldığı dökümhanelerde, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, ısıl işlem tesislerinde, madeni eşya, makine imalatı ve taşıt araçları imalatı yapılan fabrikalarda çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Metalürji teknisyenliği mesleğinin eğitimi Çok Programlı Meslek Liselerde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çok programlı meslek liselerine; ilköğretim okulu mezunu ve okula giriş koşullarına uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Çok programlı liselerin 1. sınıfını bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan öğrenciler, kontenjan da olması halinde, 2. sınıftan itibaren teknik liseye devam edebilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Metalürji Teknisyenliği eğitiminin süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; ortak genel kültür dersleri yanında, işletmelerde beceri eğitimi altında atölye dersleri görmektedirler. Demir-çelik metalürjisi alanını seçenler, ergitme ocakları, haddecilik ve dökümcülükle ilgili konularda; alüminyum metalürjisi alanını seçenler ise, laboratuar ile alüminyum haddeciliği ve dökümcülüğü konularında eğitilmektedirler. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "Metalurji" bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca meslek liselerinin "Metalurji" bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve "Döküm Öğretmenliği", "Metal Öğretmenliği" lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.Mezuniyet sonrası endüstri işletmelerinde çalışmaya başlayanlar yeterli kıdem başarı ve verimliliklerine göre ustabaşı olabilirler.
BENZER MESLEKLER
Kimya teknisyeni, Dökümcü, Haddeci, Metalürji malzeme teknikeri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenciler, işletmede beceri eğitimleri süresince, yaşlarına uygun asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere işverenden aylık ücret alırlar. (3308 sayılı yasa gereği) İşletmenin sağladığı diğer sosyal olanaklardan yararlanırlar. Hastalık, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı devletçe sigorta edilirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır.Eğitim sonrası kazanç, işletmelerin ücret politikalarına göre değişmekte ise de genellikle ilk işe girişte asgari ücret verilmekte, kıdeme, tecrübeye ve verimlilik derecesine göre artış kaydedilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Metalurji Teknisyeni tanıtımı sayfasından Metalurji Teknisyeni Ne İş Yapar? Metalurji Teknisyeni Çalışma Alanları, Metalurji Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Metalurji Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Metalurji Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Metalurji Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Metalurji Teknisyeni meslek tanımı 4116 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi