Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Heykeltraş Kimdir, Ne İş Yapar, Heykeltraş Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriHeykeltraşTANIM 
Taş, beton, demir, sac, bronz, ağaç, polyester gibi maddeleri işleyerek anıtlar, abideler çeşitli şilt, plaket veya süs eşyaları yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Yapacağı eseri zihninde tasarlar, Kullanılacak malzemeyi seçer, Eserin, alçı, balmumu veya çamurla taslağını (eskizini) hazırlar, Taslağın ölçümlerini gerçek malzeme üzerine nokta veya çizgi halinde işaretler, Kullanılan malzemenin türüne göre uygun alet ve gereçleri kullanarak istenilen formu kabaca oluşturur, Taş ve beton dışındaki maddelerle çalışıyorsa ekleme, kalıp alma, kaynatma gibi yöntemlerle malzemeye şekil verir, Elmas veya çelik uçlu kalemlerle oluşturulan formun ince oyuntularını şekillendirir, Eserin yüzeyini parlatır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Çeşitli ağırlık ve büyüklükte çekiçler, Elmas ve çelik uçlu kalemler, Murç, tarak, pergel, ölçüm aletleri, Ağrandizör (büyütme aleti), çeşitli elektrikli aletler, İskarpela, tahta tokmaklar, Taş, beton, alçı, ağaç, bakır, çamur, polyester, bronz, döküm vb. malzemeler. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Heykeltraş olmak isteyenlerin; Üst düzeyde tasarım ve çizim yeteneğine sahip, Şekiller arasındaki ilişkileri, cisimlerin uzaydaki (mekandaki) durumlarını görebilen, Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Güzel sanatlara ilgili, yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Heykeltraş çalışmalarını atölyede yürütür. Çalışma ortamı kirli, çamurlu fakat sakindir. Heykeltıraş genellikle tek başına çalışır, zaman zaman müşterilerle ve diğer sanatçılarla iletişim halinde olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Heykeltraşlar genellikle bağımsız çalışırlar. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğüne bağlı kurumlarda, özel galerilerde sanat danışmanı olarak görev alabilirler. Üniversitelerde öğretim elemanı olarak görev yapabilirler. Heykeltraşlık düzenli gelir getiren bir meslek değildir. Bazı kimseler bu sanatı bir yan uğraş olarak sürdürdüklerinden ancak çok üstün yetenekli ve girişimci olanlar bu alanda kariyer edinebilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan ve "Heykel" alanında eğitim veren "Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri"nde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Mesleğin eğitimine girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) özel yetenek sınavına girmek için gerekli olan baraj puan almak, ÖSS’de başarılı olanlar girmek istedikleri fakülteye ön kayıtlarını yaptırarak özel yetenek sınavlarına katılırlar. Adaylar başvurdukları programların tüm yetenek sınavlarına katılmak zorundadırlar. Başarı gösteren adaylar kesin kayıt yaptırmaya hak kazanmaktadırlar. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Temel Eğitim, Heykel, Anatomi, Sanat Anatomisi, Teknik Çizim, Perspektif, Uygarlık Tarihi, Fotoğrafçılık ve Temel Optik, Toplum Bilim, Desen, Sanat Tarihi, Antropoloji, Felsefe, Algı Psikolojisi, Görsel Algılama, Mitoloji, Heykel Teknikleri, Çağdaş Sanat ve Yorumu, Kitle İletişim Kurumları, Yöntembilim gibi dersler verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra alanlarında master (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. 
Çeşitli kuruluşlara sanat danışmanlığı yapabilir. 

BENZER MESLEKLER: 
Ressamlık, kalıpçılık teknikerliği. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenci kredisi ile çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. 
Eğitim sonrası kazanç ise heykeltraşın yeteneğine, üretkenliğine, tanınmışlığına, girişkenliğine göre değişkenlikler göstermektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Heykeltraş tanıtımı sayfasından Heykeltraş Ne İş Yapar? Heykeltraş Çalışma Alanları, Heykeltraş Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Heykeltraş Mezunları Ne İş Yaparlar? Heykeltraş Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Heykeltraş mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Heykeltraş meslek tanımı 14319 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi