Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar, Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriGazetecilik Ve Halkla İlişkiler ÖğretmeniTANIM 
Çalıştığı eğitim kurumunda; öğrencilere gazetecilik ve halkla ilişkiler ile ilgili eğitim veren kişidir. 

GÖREVLER 
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler,ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. 
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ 
Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu, Ders kitapları, yardımcı kitaplar, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar. Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, T.V.,video, video bantları, slayt, saydam, bilgisayar, Bilgisayar yazılımları, CD vb.). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni olmak isteyenlerin; Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, Ayrıntıları algılama gücüne sahip, okumaktan ve araştırma yapmaktan hoşlanan, Düşüncelerini sözle ve yazı ile etkili bir biçimde ifade edebilen, Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni, sınıfta görev yapar. Görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve oldukça gürültülüdür. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bu alana öğretmen olarak atananlar Anadolu İletişim meslek Liselerinde alanın teorik ve uygulamalı meslek dersleri,İletişim Teknikleri ve uygulaması, Radyo,tv Haberciliği,Okuma ve Anlama teknikleri,Haberleşme Hukuku, Basın Ahlakı, İnsan İlişkileri,Halkla İlişkiler konularıyla ilgili dersler verebilmektedirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Üniversitelerin Gazetecilik, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Halkla İlişkiler, Televizyon Gazeteciliği, Medya ve İletişim Sistemleri,Basın Yayın bölümünü bitirenlerden "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı"nı veya "Pedagojik Formasyon Programı"nı başarı ile tamamlayanlar bu alanda öğretmenlik yapabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Yukarıdaki bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yukarıda sayılan proğramlardan en az biri için belirlenen puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Sosyoloji, Psikoloji, Siyasi Tarih Ekonomi, Hukuk , İstatistik, Gazetecilik, Fotoğraf, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, BasınYayın Tekniği, Program Yapımcılığı, Televizyon Haberciliği, Yayın Yolu ile Halk Eğitimi gibi dersler verilir. 
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU 
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler. Kendi işyerlerini açabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
RadyoTV program yapımcılığı. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni tanıtımı sayfasından Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Ne İş Yapar? Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Çalışma Alanları, Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Öğretmeni meslek tanımı 4695 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi