İl Bilgileri
Trabzon Turizm Rehberi, Turistik Bilgiler ve YerlerAtatürk Köşkü
Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alıp 20.yüzyılın hemen başında yaptırılmış, Atatürk 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon'u ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiştir. Onun ölümünden sonra Trabzon Belediyesi tarafından, dönemde kullanılan  eşyalarla dekore edilerek, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ulu önderimiz 1937 yılında vasiyetnamesinin bir bölümünü bu konakta yazmıştır.

Sumela Manastırı
Şehir merkezine 45 km uzaklıktaki Maçka ilçesinin 17 km. güneyinde, Meryem Ana Deresi vadisinde ve vadi tabanından 250 metre yükseklikte, duvar gibi dik bir yamacın ortasındaki bir mağara içerisinde inşa edilmiş olan manastır, bölgenin ilk Hristiyan tapınağıdır.

Sümela Manastırı (İnanç Turizmi)

Kaleler
Yörenin en iyi korunmuş eseridir. Şehir merkezinde ve denizden tepelere kadar uzanmaktadır. Fatih Kulesi veya Irene Kulesi olarak bilinen ve kitabesi olmadığından hakkında kesin bir bilgi bulunmayan kulenin İmparatoriçe Irene (1340-1341) tarafından Trabzon aristokrasisinin toplantı yeri olarak yaptırıldığı söylenmektedir.

Cami, ve Kiliseler
İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan Trabzon'da önemli camiler Gülbaharhatun Camisi, İskenderpaşa Camii, Çarşı Camisi, Büyük İmaret Camisi; önemli kiliseler Haghios Eugenius Kilisesi (Yeni Cuma Camii), Panaghia Chrysocephalos Kilisesi (Fatih Camii), Santa Maria Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Santa(Dumanlı) kiliseleridir.
Trabzon'un cami ve kiliseleri (İnanç Turizmi)

Hanlar
İlde bulunan hanlar, Vakıfhan, Taşhan, Alacahandır. Ayrıca Taşhan'ın yanında bir de Bedesten bulunmaktadır.

Mesire Yerleri
Trabzon'un Maçka İlçesine bağlı Altındere Milli Parkı, Trabzon şehir merkezine 45 km mesafede olup, avlanmanın yasak olduğu fakat yeme-içme , konaklama, kamping hizmetlerinin verildiği bir konumdadır. Sümela Manastırını da içerisinde barındırmaktadır. Trabzon kentini panoramik açıdan görünümünü sağlayan bölge, yaz mevsiminde gezi ve dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Otomobil ile ulaşım mümkün olup yeme-içme tesisleri oldukça gelişmiştir. Trabzon-Rize Devlet Karayolu üzerinde Sürmene İlçesine bağlı çamlık-plaj ve piknik alanıdır. Sera Gölü, Trabzon'un batı sahilinde, şehir merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan, denize 2 km. mesafede, Akçaabat İlçe sınırlan içerisinde krater bir göl oluşumudur. 1950 yılında meydana gelen bir toprak kayması sonucunda oluşmuştur. Yeme-içme tesisleri  yanı sıra piknik alanı olarak da düzenlenmiştir.

Yaylalar
Trabzon Yaylaları

Milli Parklar ve Korunan Alanlar
Altındere Vadisi Milli Parkı
Uzungöl Tabiat Parkı
Trabzon Tabiat Anıtları

Kuş Gözlem Alanı
Doğu Karadeniz Dağları

Mağaralar
Çalköy Mağarası , Akarsu Köyü Mağarası :

Trabzon şehrinde konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz farklı otel, pansiyon veya apart daire ihtiyaçlarınız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.
Trabzon Otelleri | Trabzon Pansiyonları | Trabzon Apart Kiralık Daireler
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı