Aramayı Göster

Rüya Arama
Kelime
  
Rüyanızda gördüğünüz unutmadığınız en belirgin nesneleri veya varlıkları arayınız.
Alfabetik Rüyalar

Kova Burcuna Ait Karakteristik Genel Özellikler Nelerdir


KOVA BURCU ÖZELLİKLERİ 

İdareci Gezegeni

Satürn, Uranüs

Elemanı 

Hava

Karakteri 

Sabit

Cinsiyeti 

Erkek

Uğurlu Günü 

Cumartesi

Uğurlu Sayısı

8

Uğurlu Rengi

Açık Mavi

Uğurlu Taşı

 Ametist, Yeşim

İdare Ettiği Organ

Diz altı, bacak, pankreas

Olumlu Özellikleri

Orijinallik ve bilgi açlığı

Olumsuz Özellikleri

Her zaman özel olmak ihtiyacı

Anlaştığı Burçlar

İkizler, Terazi

Anlaşamadığı Burçlar

Boğa, Başak, Oğlak

Zıt Burcu 

Aslan (Zıtlaşarak Anlaşır )

 

Kova burcu tipleri bir Satürn diğeri ise Uranüs olmak üzere iki farklı gezegenin etkisinde bulunurlar. 

Bu nedenle iki hatta üç tip Kova’ya rastlamak mümkündür.

Satürn tipleri Uranüs tiplerinden çok daha farklı bir görünüm ve davranış sergilerler.

Bazı durumlarda hem Uranüs, hem de Satürn etkisinin birlikte bulunduğu tipler vardır. Şayet Satürn ve Uranüs’ün olumlu özelliklerini kendilerinde toplamışlarsa, bu çok iyi bir durumdur ve bu tipler genellikle bilim insanı olurlar.

İster Satürn, ister Uranüs etkisinde doğmuş olsun bir Kova’nın en belirgin özelliği özgür, barışçı, birleştirici ve ekip çalışmalarında yüksek bir anlayış sergilemesidir.

Uranüs’ün çocukları alışılmışın dışında zekâlarıyla hemen göze çarpan bir kişiliğe sahiptirler. Dış görünümlerinden davranışlarına kadar son derece farklı ve özeldirler.

Neredeyse bir kedi kadar meraklı ve yüksek bir dikkate sahip oldukları için hemen her şeyi öğrenmeye çalışırlar. Ve öğrenirler de… Örneğin, bulundukları ortam içinde aynı zamanda birden fazla konuyu farklı kişiler aralarında konuşurken hemen hepsine birden hakim olabilirler. Yeter ki, ilgilerini çeken bir aday olsun. Merak, dikkat ve hızlı çalışan zihinleri hemen hiçbir şeyi atlamaz. Zekâsına ve bilgisine güvenir. Bazen bu konuda aşırıya kaçıp işi kendini beğenmeye kadar vardırabilir. Kova’lar hemen her konuya merak duyabilirler. İnsan davranışlarından hayvanların hareketlerine kadar neden niçinleri merak ederler.

Uranüs’ün etkisinde olanlar yenilikçi ve değişikliklerden hoşlanırken Satürn’ün etkisinde olanlar geçmişe bağlılık gösteren bir tutum içindedirler. Ancak ister Uranüs, ister Satürn etkisinde olsunlar hemen hepsinde ortak olan özellik doğa ve insan sevgilerinin son derece gelişmiş olmasıdır. Tutkulu bir aşk yerine bütün evreni kucaklayan bir sevgiyle doludurlar.

Bütün tiplerinde görülen diğer bir özellik ise, hedeflerine ulaşabilmeleri için her şeyi göze alabilecek bir yapıya sahip olmalarıdır. Bir Kova’nın ulaşmak istediği bir amaç varsa (her zaman vardır) ve isterse bu amaç herkese ulaşılmaz görünsün, o yılmadan sonuna kadar uğraşır ve sonunda mutlaka ulaşır.

Zodyağın hiçbir burcu Kovalar gibi hedeflerinin peşinden ne olursa olsun koşmaz. Hatta, çılgınca görünen hedefleri bile olabilir ve bunlara da ulaşmayı başarırlar.

Fakat, hedefine ulaştıktan sonra ne yapacağı hiç kimse tarafından bilinemez. Çünkü, bir Kova için önemli olan hedefe varmaktır. Vardıktan sonra peşinde koştuğu şey önemini tamamen yitirebilir ve başka hedeflerin peşinden koşmaya hazır hale gelebilir.

Bu durumu hiçbir zaman “maymun iştahlı” olmakla değerlendirmeyin. Çünkü, hedefe ulaşmak, bir Kova için sadece bir araçtır. Amacı ise, daima yeni bir şeyler öğrenmek. Hedefe ulaştığı anda öğreneceği her şeyi öğrenmiş olur ve artık anlamı kalmaz.

GELECEKTE YAŞAYAN KOVALAR

Bir Kova için öğrenilen, doğa yasaları veya bir motorun işleyiş mekanizması olabileceği gibi “insan” da olabilir. Ve bir Kova için etrafında gördüğü her şey öğrenilecek şeylerdir. Özellikle de ulaşılmaz görünen, kimsenin aklına gelmeyen, hayal edilmeyen ne varsa, bir Kova bunu görür, merak eder, inceler ve öğrenir.

Tabii bunun sonucunda etrafında bulunan herkesten daha ileride bir düşünceye sahip olur. Açıkçası Kovalar bulundukları zamanın daima ilerisinde yaşarlar. Yani “gelecekte…”

Bir Kova için yeni bir şey yoktur. O çok daha önceden mutlaka düşünmüş ve üzerinde inceleme yapmıştır. Tabii bu durum şaşırtıcıdır. Fakat, bir Kova ile birlikteyseniz şaşırmaya hazırlıklı olmanız gerekir.

Çünkü, o etrafındaki insanları şaşırtmak için yapmaz. Fakat ne yapacağı da hiçbir zaman belli olmaz. Onun varlığı zaten şaşkınlık uyandırıcı bir şeydir. Tabii bütün bu tarifleri Uranüs’ün yönettiği Kovalar için söylüyorum.

Satürn’ün yönettiği Kovalar ise, çok daha farklı bir tavır içinde bulunurlar. Mesela Uranüs’ün etkisindeki bir Kova gibi insanı hayretler içinde bırakmaz. Onlar çok daha kararlı, dingin ve düzenlidir. Başkalarına acayip gelecek davranışlarda bulunmaz ve tuhaf kılık kıyafetleriyle dikkat çekmezler.

Fakat, sonuç olarak onlar da bir Kova’dır ve güçlü sezgileriyle baktıkları anda kavrarlar. Kavrayamadıkları zaman öylesine fütursuz ve direk sorular sorarlar ki, içini dışına çıkartıp ne olduğunu anlamaları sadece birkaç dakikalarını alır. Tabii anladıkları anda da sıkılırlar.

Ancak, Satürn’ün yönettiği Kovalar sıkıntılarını belli etmeyecek, ağırbaşlı ve sükunetle izlemeye devam edecektir. Uranüs etkisinde bulunanlardan farklı olarak tutucu bir tarafları vardır.

Geleneklere ve inandıkları fikre bağlı bir tavır içinde davranırlar. Hoş gerçi bir Uranüs’ün yönettiği Kova da,  fikirlerinin etrafında dönüp durabilir ve bu yüzden zihni kilitlenebilir.

İster Satürn etkisinde olsun, ister Uranüs etkisinde, bir Kova bulunduğu zamanın ötesinde yaşar ve bulunduğu yere küçük, kısa inişler yapar. İşte o anda yakalamayı başarırsanız etrafına bakınırken onu çok garip bulabilirsiniz. Ve o da sizin ona anlaşılmaz nazarlarla baktığınızı sezinleyecek ve çevresindekileri daha da tuhaf bulup anlayamayacaktır.

İşte o dakikada hemen kaçmak isteyebilir. Kendi dünyasına çekilip araştırmalarına dalmak için dayanılmaz bir istek duyacak ve yalnızlığı tercih edecektir.

Bir Kova’nın kendi dünyasına çekilmesi, bir Yengeç gibi değildir. Aklın sınırlarını zorlayan konulara balıklama dalsa bile o bir gerçekçidir. Bir Yengeç gibi hayallerden oluşturduğu dünyayı gerçekmiş gibi yaşamaz. Bulutların üstünde dolaşsa bile bulut olduğunu bilir. Kararlı, inatçı ve dediğim dedik bir tavır içinde bulunsa bile bir Kova asla önyargılı değildir. (Doğum haritasında başka bir etki yoksa.) İncelemeden peşin hüküm vermez. Hem de kim ne derse desin. Bizzat kendisi araştırır ve bir hükme varır. İşte bundan sonra artık düşüncesi hiçbir şekilde değişmez. Şartlar ne ortam farklı davranmasına neden olabilir ve o da sıkıldığı için farklı davranabilir.

Fakat, kafasındaki düşünce gene aynı kalacak ve bir sonraki gün düşündüğünü uygulamaya devam edecektir. Çünkü bir Kova hemen karar vermez ve keskin zekâsının süzgecinden geçirmeden tek bir adım bile atmaz.

Dünyayı ve her şeyi değiştirmeye çalışan Kova’lar kafalarının içinde oluşmakta olan fikri pekiştirecek bilgilerle donanmışlarsa ve hele bir de bu bir kişiyle ilgiliyse, hiçbir güç o fikri kafasından söküp atamaz. Evrensel sevgiyle dolu Kovalar’ın tek tek insanları aynı güçle sevdikleri pek söylenemez. Herkes kardeşi olabilir, fakat genelde insanların değişmesi gerektiğine inanır.

KOVA KIZLARI

- Bir Kova kadınını çekici kılan, onu tanımanın imkansız gibi görünmesidir. Tabii bu durum Kova Kızına gizemli bir çekicilik kazandırıyor. Fakat, sadece bilmece çözmekten hoşlananlar için... Bu kızların ne zaman ne yapacağını anlamak neredeyse imkansız gibidir. O, zamanın dışında yaşarmış gibi haliyle (Gerçekten de zamanın ötesinde yaşar) çoğu zaman sizin bulunduğunuz zamana uyum sağlayamaz. Tabii bunun sonucunda da anlaşılmaz, aykırı ve çılgın gibi tanımların yakıştırılmasıyla karşı karşıya kalır.

Aslında o ne bir çılgın, ne de aykırı biridir. Sadece çok zekidir. Fakat zekası bilinen kavramların ötesini araştırdığı için de anlaşılması zordur. İşin ilginç tarafı Kova Kızları da sizi anlayamayacaktır!

Bir Kova Kızı aşık olduğu zaman, bütün diğer sabit burçların yani Boğa, Akrep ve Aslanlar'ın sadakatine sahiptir. Fakat, sadece aşık olduğu sürece... Zira aklı böylesine zamanın ötesine taşan bir Kova Kızının size aşık olarak kalmasını sağlayabilmek gerçekten zor bir iştir. Bir defa özgürlüğüne sınırsız ölçüde düşkündür. Üstelik size olan aşkı, onun başka konulara sevgi duymasına engel değildir. Çünkü, öğreneceği, ilgileneceği o kadar çok çeşitli konu vardır ki, aslında bütün bunların arasında size aşık olması ve vakit ayırması, onun size olan ilgisinin derecesini gösterir. Yani bir Kova Kızı size zamanının büyük bir bölümünü ayırıyorsa, gerçekten aşık olmuş demektir. Sakın ona baskı yapmayın ve arkadaşlarıyla birlikte yaptığı organizasyonlara engel olmaya kalkışmayın. Şayet onu seçim yapmak zorunda bırakacak olursanız, ne kadar aşık olursa olsun, özgürlüğünü seçmekte bir an bile tereddüt etmeyecektir.

Bir Kova Kızı'nın davranışlarına bakarak onu hemen sevgisizlikle suçlayabilirsiniz. Fakat, durum hiç de sandığınız gibi değildir. Hatta zodyağın en müthiş sevgisiyle dolu yegane burcudur. Fakat, diğer burçlardan farklı olarak onun sevgisi o derece yoğun, o derece güçlü ve o derece bütün dünyayı kaplayacak kadar büyüktür ki, tek bir şeye yöneltemez. O sevgisiyle bütün dünyayı kucaklar. Tabii siz de bunun içindesiniz.

Kova Kızlarından tipik bir eş ya da anne olmasını beklemek yanılgısına sakın düşmeyin. Zira onun için yemek yapmaktan çok daha önemli işler vardır. Tabii bütün bunlarla birlikte bir Kova Kızı için kimse iyi bir ev sahibi olmadığını söyleyemez. Evinde verdiği davetlerde hayal edemeyeceğiniz bir servisle karşılaşabilirsiniz.

Diğer anneler gibi hayatını çocuklarına vakfetmeyecektir belki fakat, çocuklarının geleceğini öylesine düşünüp planlar ve yönlendirir ki, hiçbir anne onunla yarışamaz. Ve bütün bunların yanı sıra kendi zevklerine, hobilerine, arkadaşlarına da zaman ayırmayı bilir. Bütün bunlara karşılık çocuğun kendi ayakları üzerinde durmasını, sorunlarıyla kendisinin başa çıkmasını ve kararlarının sorumluluğunu üstlenmesini de isteyecektir. Tabii bunun için de hiç ilgilenmiyormuş gibi bir izlenim yaratacaktır. Ama bu izlenimizin sadece bir yanılgıdan öte olduğunu bilmelisiniz. Elbette ki, onun bu ilgisi çocukların kendi işlerini görmeye başladıkları zamana kadardır.

Tabii bütün bunlar Satürn etkisinin güçlü olduğu Kova Kızları için geçerlidir. Bir de Uranüs etkisinde olanlar vardır. Fakat, buluşların ve yeniliklerin gezegeni Uranüs altındaki bir Kova Kızında da bundan daha fazla bir davranış göremezsiniz. Sadece evinden biraz daha uzak, biraz daha aktif ve biraz daha sıradışı olacaktır, o kadar. Zira Kovalar ister Satürn'ün ister Uranüs'ün etkisi altında bulunsunlar, her iki tipte de idarecisi olan hem Satürn, hem de Uranüs etkilerini birarada görebilirsiniz. Tabii birisi biraz daha fazla olarak. (Şayet doğum anında farklı şeyler söyleyen etkiler almadıysalar.)

KOVA ERKEKLERİ

Bir Kova erkeğinin, aşıklardan beklenen davranışları göstereceğini hiç ummayın. Eğer böyle bir beklenti içindeyseniz, sizi bir dizi sarsıntı bekliyor demektir. Arkadaşlığa gelince, güvenilir bir arkadaşlıkta aradığınız herşeyi onda bulabilirsiniz. Kova erkeği herkesten hoşlanır. Herkes onun arkadaşıdır. Sizden hoşlanmıyormuş gibi davrandığı zaman oltaya takılmak üzeredir. Bir Kova erkeği, en değerli zamanlarını başkalarının duygularını anlamaya çalışarak geçirse de, kendi gerçek duygularını açıkça göstermek istemez. Kendi tepkileri ve niyetleri karışıktır ve sırf sizi yanıltma zevkini tatmin etmek için, onları öyle muhafaza etmeye çalışır. Bu adam gerek aşkta, gerekse arkadaşlıkta birçok garip tecrübeler geçirecek ve bunların her birini büyük bir dikkatle inceleyecektir. Tüm dikkatine rağmen o da aldatılabilir.

O, bir grup adamıdır ve doğal olarak takım çalışmasına yatkındır. Spor oyunlarının kurallarını, onları sanki kendi icat etmiş gibi iyi anlar. Her insana belli ölçüde değer verir. Bir Kova erkeği için herkes özeldir. Kova erkeklerinin pek azı bencil ya da basittir. Sonsuza kadar araştıran Kova erkeği, kendisinden bir şey gizlendiğini hissederse , esrarı çözünceye kadar uğraşacaktır. Onun için, bulduğu şeyin keşfedilmeye değer olmasını sağlayın. Onu elde etmek isteyen bir kız, her şeyden önce biraz entrika çevirmeli. Açık bir kitap hiçbir zaman onun merakını uyandırmaz. Bir kadın onu umursamadığı ya da kendini ele vermediği zaman dikkat kesilecektir. Kapalı sayfalar onu çeker. Bu sayfalar ne kadar kapalıysa, onun dedektiflik içgüdüsünü uyandırmak için o kadar iyidir.

Kova erkekler insanın içine dokunacak kadar kibar ve halim selim olabilirler. Ancak, yüzeydeki bu sakinliğin bir seraptan başka bir şey olmadığını unutmamak gerekir. Görünüşteki uysallığının da. O, bir kadının azıcık bir fırsatçılığını bile hoş görmeyecektir. Şayet sizin kendisini istismar ettiğinizi hissedecek olursa, ne yapacağı belli olmayan bu Kovanın cazibesi öyle çabucak yok oluverir ki...O, bastığı yeri bilen, fazla erkekçe davranmayan, kabak tadı veren vaadler ve gözyaşıyla sulanmış suçlamalarla kendisini engellemeden, oraya buraya uçmasına göz yuman bir kadına hayranlık duyar.

Kıskançlık onun harcı değildir. Size, güvenilmez olduğunuzu kanıtlayana kadar, güvenecektir. Doğal olara güvenen bir insan olduğundan değil, yaptığı analitik incelemeler karakteriniz hakkında onu tatmin edici bilgileri verdiği için, yersiz kuşkulara ve sahip çıkma duygularına kapılmaz. Kendisi çok çok nadiren fiziksel sadakatsizlik yapacaktır. Çünkü genelde bütün seks konusu, ilginç olsa bile, onu sarmaz.

Yalnızlık duygularından birine kapılıp sessiz rüyalarıyla başbaşa kalmayı tercih ettiği zamanlar ona kırılmayın. Ruhsal inzivasından daha sıcak ve müşfik duygularla çıkarak rüyalarını paylaşmak için size dönecektir. Onun yüreğini ısıtan her şeyin de kesinlikle desteklenmesi gerekebilir.  

Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2022, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı