İl Bilgileri
Ardahan Turizm Rehberi, Turistik Bilgiler ve YerlerKaleler
Ardahan Kalesi'nde yapılan Prehistorik araştırmalar (M.Ö. 3500-2000) İlk Tunç Çağına ait yerleşmenin varlığını, ortaya koymuştur. Osmanlı döneminde 16.yy. ortalarında (1544) Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle, inşa edilmiştir. Posof'a girmeden vadide ve vadiye hakim tepe üzerinde kale kalıntısı bulunmakta ve 'Mere Kalesi' olarak anılmaktadır. Posof'un Gürcistan'la sınır köyünde bulunan 'Çaksu Kalesi' de Posof'un Gürcistan'dan gelen yol üzerindeki stratejik mevkii olmaktadır. Savaşır (Cancak )Kalesi, Posof İlçesi'ne bağlı Savaşır (Cancak) Köyü'nün güneydoğusunda, üç yanı vadi ile çevrili, dil biçiminde sivri bir tepe üzerine konumlandırılmıştr. Ardahan'ın yaklaşık 30 km. batısında Bağdeşen (Kinzodamal) Köyü'nün kuzeyinde, Bülbülan Yaylası'nın güneydoğusunda yer alan bir kaledir. Çıldır ilçe Merkezinin yaklaşık 27 km güneydoğusunda yer alan Akçakale Köyü'nün hemen batısında bulunan bir ada şehrine ait kalıntılardır

Çıldır Gölü
İl Merkezine 45 km uzaklıkta bulunan göl; 25 km2 lik bir alanı kaplamaktadır. Kışları çok soğuk geçtiği için kasım ayı sonlarında donan ve üzerinde 1 m'lik buz kütlesi oluşan Çıldır Gölü üzerinde kızak yarışmaları düzenlenmektedir.

Çıldır Gölünün içerisinde yer alan Akçakale Adası doğal güzellikleri yanı sıra birinci derecede Arkeolojik sit alanıdır.

Camiler
İlin önemli camileri arasında Posof Merkez Cami gösterilebilir.

Kuş Gözlem Alanı
Ardahan Ormanı Kuş Alanı,Aktaş Gölü Kuş Alanı ve Çıldır Gölü Kuş Alanı Ardahan ili sınırları içinde bulunmaktadır.
Aras Havzası

Ardahan şehrinde konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz farklı otel, pansiyon veya apart daire ihtiyaçlarınız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.
Ardahan Otelleri | Ardahan Pansiyonları | Ardahan Apart Kiralık Daireler
E-sehir.com © 2004 - 2019, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı