İl Bilgileri
Muğla Turizm Rehberi, Turistik Bilgiler ve YerlerBodrum
Bodrum

Marmaris
Marmaris

Fethiye
Fethiye

Köyceğiz
Köyceğiz

Antik Kentler
Bugünkü Muğla kentsel sitinin üst yamaçlarında batı, güney ve doğuda dik bir şekilde yükselen ve üstü tıpkı bir düz yapı gösteren ve halk arasında Masa Dağ olarak da bilinen Asar Tepe ender bir doğal doku göstermesinin yanında önemli arkeolojik  kalıntıları barındırır. Kale, bugünkü Muğla çevresindeki antik yerleşimler içinde savunmaya elverişli ve en yüksek bir tepe üzerinde bilinen ve Hitit metinlerinde söz edilen "Mobolla" Kalesidir.

Bu alanın önündeki alt düzlükte II. bin Anadolu Hitit ve I. Bin Frig ve Urartu geleneklerini yansıtan ve Karya ve Lykia yöresinde varlığını geç dönemde de sürdüren açık hava kutsal alanları görülür. Mobolla kalesinin dikdörtgen bloklardan oluşan  sur  kalıntıları oldukça iyi korunmuştur. Kuzeydeki düzlüğe yakın  yerinde ise yüksek teraslar üzerine oturtulmuş ve en az üç katlı olan ve harçlı moloz taşlardan yapılma bir ortaçağ sarayı yer alır. Mobollanın doğu ve batı üst yamaçlarında kaya mezarları yer alır.

Camiler
1493 yılında Esseyyit Sucaaddin tarafından yaptırılmıştır. Muğla'daki diğer camilere göre farklı özelliği kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır. Önceleri Seyyid Kemalettin adına kurulan bir mescit iken, 1848'de Hacı Osman Ağa tarafından onarılmış ve genişletilmiştir. Camii avlusunda Şahidi Dedenin türbesi ve Seyyid Kemalettin ile İbrahim Dedenin mezarlığı vardır. Kentin en eski camisi olarak bilinen Ulu Cami, Menteşe Sultanlarından İbrahim Bey tarafından 1334 yılında yaptırılmış, daha sonraki dönemlerde restore edilmiştir.

İnanç Turizmi

Han ve Hamamlar
Muğla ilindeki hanlar ve hamamlar şunlardır;Yağcılar Hanı,Konukaltı Hanı,Yarım Han,Vakıflar Hamamı.

Geleneksel Muğla Evleri
Özellikle Hisar Dağı eteklerine doğru yoğun bir şekilde yer alan bu evler, kentsel siluetli kırmızı kiremitli çatı, beyaz duvar ve üzerlerinden taşan yeşil ağaçlar üçlüsünün oluşturduğu armoni içinde, geleneksel dokuyu yansıtan yapılardır. Büyük  çoğunluğu avlulu ve iki katlıdır.

Kaplıcalar
Sultaniye Termal Turizm Merkezi

Yaylalar
Muğla'nın güneydoğusunda, merkeze 3 km. mesafede, İrim adı verilen yollarla örülmüş, soğuk suyu, verimli toprakları, yüksek çınarları, bol meyve ağaçları, üzümü, sebzesi, tütünü ve yöreye has bir özelliği olan "Kuyu Büryanı" yemyeşil ağaçlar arasından görülen bembeyaz badanalı evleri ile güzel bir görünüm sağlayan serin bir dinlenme yeridir. Her evde bulunan derin, soğuk suyu olan kuyuları ve bu kuyulara bağlantılı tulumbaların sesleri, kuş sesleri ile karışınca bambaşka bir doğal  güzellik  ortaya  çıkar. Sıcak yaz günlerini yaylada geçirme geleneği halen sürdürülmektedir.

Muğla Yaylaları

Koruma Alanları
Marmaris Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı

Sırtlandağı(Halep Çamı) Tabiatı Koruma Alanı

Kıdrak Tabiat ParkıKuş Gözlem Alanı
Bafa Gölü
Güllük Deltası
Köyceğiz Gölü


Spor Aktiviteleri
Muğla'nın il ve ilçelerinde Orman Bakanlığına ait pek çok kamp alanı bulunmaktadır. Muğla Orman Kampları Marmaris ve Fethiye arasında kalan Dalaman Çayı'nda her mevsim rafting yapılabilmektedir.

Rafting

Muğla şehrinde konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz farklı otel, pansiyon veya apart daire ihtiyaçlarınız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.
Muğla Otelleri | Muğla Pansiyonları | Muğla Apart Kiralık Daireler
E-sehir.com © 2004 - 2019, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı