İl Bilgileri
Karaman Yeme İçme Rehberi

Arabaşı, Toyga, paça, aşlık gibi çorba çeşitleri, cibe,batırık, yaprak ve köy dolmaları, keşkek ve bulamaç yörenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir.

Karaman'dan Yemek Tarifleri


Arabaşı Çorbası
Malzemeler:
Hindi veya tavuk
tereyağ
un
acı kuru biber (süs biberi).

Yapılışı:
Arabaşı çorba ve hamuru olmak üzere iki bölümdür. Çorbası:
Büyükçe bir tavada tereyağı eritilir ve içine un koyarak rengi kahverengiye gelene kadar kavrulur. Diğer tarafta içinde kaynamış hindi veya tavuk suyu bulunan tencereye karıştırılarak dökülür. Acı süs biberi ilave edilir. Haşlanmış hindi veya tavuk eti ilave edilir ve özleşinceye kadar kaynatılır.
Hamuru:
Bir kapta ılık suya un bulanır. Daha sonra su bulamaç, tencerede kaynayan suya yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve bir müddet pişirilir. Belli kıvama geldikten sonra tepsi veya sinilere ince olarak dökülür. Tahta kaşık ile alınan hamur tasa konan arabaşı çorbasına batırılarak hamur çorba suyu ile çiğnenmeden yutulur. Mide ve barsak tembelliğine çok iyi gelir. Kış aylarında sıkça yapılır.

Ciba Dolması
Malzemeler:
Pirinç veya bulgur
kıyma veya ciğer
maydanoz
yeşil biber
kuş üzümü
temiz koyun barsağı veya karn
baharat, yağ, domates, salça. Yapılışı:
Yağ eritilir, soğan ve çok ince doğranmış biber yağda kavrulur, kıyma veya ciğer ilave edilerek karıştırılır. Maydanoz, salça, domates, kuş üzümü ve baharat ilave edilir. Daha önce temizlenerek hazırlanmış olan barsak veya karına doldurularak dikilir. Ateşte 60 dakika pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ilave edilerek yenilir.

Karaman Yöresinden Geleneksel Yemek Tarifleri

TöğmekenTöğmeken Tarifi
Domalan YemeğiDomalan Yemeği Tarifi
PaparaPapara Tarifi
Batırık:Batırık: Tarifi
Domates DolmasıDomates Dolması TarifiE-sehir.com © 2004 - 2019, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı