Şehitlik ve Gazilik


Şehitlik ve GazilikAllah yolunda, din, vatan ve millet uğrunda savaşırken ölenlere "şehit", sağ kalanlara da "gazi" denir.


Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de: «Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyiniz. Onlar ölü değil, diridirler, fakat siz farkında değilsiniz.» (124) buyurmuş ve şehitlerin ölmezliğini ifade etmiştir.


Ölümlerin en güzeli ve en şereflisi şehid olarak ölmektir. Sevgili Peygamberimiz: «Sizden biriniz, karınca ısırdığı zaman ne kadar acı duyarsa, şehid olan kimse de ölüm acısını ancak o kadar duyar» (125) buyurarak şehidlerin ölüm acısını bile duymayacağını bildirmiştir.


Şehitlik günahların bağışlanmasına vesile olan çok faziletli bir ameldir. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: «Şehid'in kul borcundan başka bütün günahlarını Allah affeder.» (126) Türk Milleti, «Ölürsem şehid, kalırsam gazi» inancı ile tarihte büyük zaferler kazanmış, son olarak bir ölüm-kalım savaşı olan İstiklâl harbi de bu inançla kazanılmıştır.


Büyük şairlerimizden Yahya Kemal, "26 Ağustos 1922" başlıklı şiiri ile Türk Milletinin duygularını şöyle dile getirmiştir:Şu kopan fırtına Türk ordusudur Ya Rabbi!


Senin uğrunda ölen ordu budur Ya Rabbi!


Tâ ki yükselsin ezanlarda müeyyed namın,


Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâmın.Atalarımızın bize emanet ettiği mübarek vatanımızı gerektiğinde aynı inançla korumak ve bu uğurda canımızı seve seve vermeye hazır olmak en kutsal görevimizdir.

Bu bilgi 5073 kez okunmuştur.
Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın PiyasasıE-sehir.com © 2004 - 2020, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı