Hac Kura Sonuçları Sorgulama, Diyanet Hac Kura Sonuçları Öğrenme 2016 Yılı

Türkiye Namaz Vakitleri, İllere Göre Diyanet Namaz Saatleri
Hac Kayıt Durumu Sorgulama

Hac İbadeti Nasıl Yapılır, Hac Niçin Ne Amaçla Yapılır

Hacı adayları, kura sonuçlarını aşağıdaki kura sorgulama bölümünden de TC kimlik numaraları ile öğrenebilirler.


HAC KURA SORGULAMA
Yapılan açıklamaya göre toplam 1 milyon 892 bin kişinin katılacağı bu yılki hac kurası, saat 15.00'de Diyanet İşleri Başkanlığında, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapılacak.
Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdığı iller bazında, "normal, müstakil odalı ve otel" konaklama türlerinde çekilecek. Asıl ve yedek tasnifinin yapılmayacağı kurada, Diyanet ve acente ayrımına da gidilmeyecek.
Vatandaşlar, kura sonuçlarına Diyanet İşleri Başkanlığının http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığınca hac organizasyonu düzenlemek üzere yetki verilen acentelerin bilgisi de "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden ilan edilecek.

Ayrıca 2017 Hac Kura sonuçları da http://hac.diyanet.gov.tr/HacKuraSonuc/KuraSorgu2017.aspx adresinden sorgulanabilir.
HAC FİYATLARI
Hac Ücretleri Ne Kadar, Hac Fiyatları ve Konaklama Türleri Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız
Konaklama türlerine göre değişen hac fiyatları, normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise 6 bin 800 dolar olarak belirlendi. Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de ödeyebilecek. Hacı adaylarından, hac için belirlenen ücretler dışında ilave herhangi bir ücret talep edilmeyecek.
HAC KESİN KAYITLARI
Yapılan kura çekilişinin ardından kutsal topraklara gitmeye hak kazanan Hacı adayları, kesin kayıt durumlarını 27 Şubat-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirecek. Hacı adayları bu işlemi gerçekleştirmek için İnternet üzerinden veya müftülüklerden "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesi alacak.

Kesin kayıtlarını belirtilen süre içerisinde yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

İLK GİDİŞ 31 TEMMUZ'DA YAPILACAK

Kutsal topraklara gitmeye hak kazanan 80 bin Hacı adayının ilk çıkış tarihi 31 Temmuz Pazartesi olacak. Çıkışlar 26 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Dönüş tarihi ise 05 Eylül-30 Eylül arasında gerçekleşecek

Hac Kesin Kayıtta İstenen Belgeler ve Evraklar Nelerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız
Kimler hac yapabilir?

Dinen sağlığı yerinde olan her müslümanın eğer parası bu görevi yerine getirmeye yetiyorsa hacca gitmesi gerekir. Arabistana gitmek için kuraya katılmanız gerek. Çünkü hac zamanında arabistana çok fazla turist gidiyor ve ülke belli bir sayı kadar kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Bu nedenle hac ziyaretçilerine kota uygulanıyor. Bu kotaya dahil olmanız içinse kuraya katılma şartınız var. Kuraya katılarak hacca gitme şansı elde edebilirsiniz. Çekilişe eşiyle birlikte katılanların çoğu zaman eşine çıkıp da kendisine çıkmaması durumunda diyanet işleri başkanlığının özel uygulaması yok. Bu nedenle hem eşine hem kendisine çıkanlar gerçekten şanslı olarak kabul edilebilinir. Kadınlar tek başına gidemiyor, ailelerinden bir erkeğin onlara eşlik etmesi gerekiyor. Erkekler tek başına hacca gidebilir. Müslüman kadınlar bu nedenle hacca gitmek için erkek kardeşleri, erkek çocukları ya da eşleri ile birlikte hacca yazılmalıdır.

E-sehir.com © 2004 - 2016, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı