Hac Kura Sonuçları Sorgulama, Diyanet Hac Kura Sonuçları Öğrenme 2016 Yılı

Türkiye Namaz Vakitleri, İllere Göre Diyanet Namaz Saatleri
Hac Kayıt Durumu Sorgulama

Hacı adayları, kura sonuçlarını aşağıdaki kura sorgulama bölümünden de TC kimlik numaraları ile öğrenebilirler.

2015 Yılı Hac Kayıt Kriterlerini Görmek İçin Lütfen Tıklayınız.
KESİN KAYIT TARİHLERİ
Yapılan açıklamaya göre toplam 1 milyon 760 bin 751 kişinin katılacağı bu yılki hac kurası, saat 11.00'de Diyanet İşleri Başkanlığında, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapılacak.
Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdığı iller bazında, "normal, müstakil odalı ve otel" konaklama türlerinde çekilecek. Asıl ve yedek tasnifinin yapılmayacağı kurada, Diyanet ve acente ayrımına da gidilmeyecek.
Vatandaşlar, kura sonuçlarına saat 21.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığınca hac organizasyonu düzenlemek üzere yetki verilen acentelerin bilgisi de "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden ilan edilecek.
HAC FİYATLARI
Hac Ücretleri Ne Kadar, 2016 Hac Fiyatları ve Konaklama Türleri Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız
Konaklama türlerine göre değişen hac fiyatları, normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise 6 bin 800 dolar olarak belirlendi. Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de ödeyebilecek. Hacı adaylarından, hac için belirlenen ücretler dışında ilave herhangi bir ücret talep edilmeyecek.
HAC KESİN KAYITLARI
Hac kesin kayıtları, 7-18 Mart'ta, her ilde ve her bir hac konaklama türünde yapılacak. İlk hac kafilesinin 4 Ağustos'ta ve son hac kafilesinin 5 Eylül'de gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 16 Eylül-16 Ekim'de gerçekleşecek.
Hac Kesin Kayıtta İstenen Belgeler ve Evraklar Nelerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız
Kimler hac yapabilir?

Dinen sağlığı yerinde olan her müslümanın eğer parası bu görevi yerine getirmeye yetiyorsa hacca gitmesi gerekir. Arabistana gitmek için kuraya katılmanız gerek. Çünkü hac zamanında arabistana çok fazla turist gidiyor ve ülke belli bir sayı kadar kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Bu nedenle hac ziyaretçilerine kota uygulanıyor. Bu kotaya dahil olmanız içinse kuraya katılma şartınız var. Kuraya katılarak hacca gitme şansı elde edebilirsiniz. Çekilişe eşiyle birlikte katılanların çoğu zaman eşine çıkıp da kendisine çıkmaması durumunda diyanet işleri başkanlığının özel uygulaması yok. Bu nedenle hem eşine hem kendisine çıkanlar gerçekten şanslı olarak kabul edilebilinir. Kadınlar tek başına gidemiyor, ailelerinden bir erkeğin onlara eşlik etmesi gerekiyor. Erkekler tek başına hacca gidebilir. Müslüman kadınlar bu nedenle hacca gitmek için erkek kardeşleri, erkek çocukları ya da eşleri ile birlikte hacca yazılmalıdır.

E-sehir.com © 2004 - 2016, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı