ifal Bitkiler ve Otlar in Tklaynz
Kategoriler

Ana Sayfa
Þifali Bitkiler
Bitki Sözlüðü
Baharatlar
Yemek Tarifleri
Salk Bilgileri

Ekþi Yonca (Oxalis Acetosella)


Eksi Yonca (Oxalis Acetosella) , ormanlarýn tabanlarýný , açýk yesil yapraklarý ve incecik beyaz çiçekleri ile bir halý gibi kaplar . Gözleri sevindiren bir görüntüdür bu . Mantar toplamaya çýktýgýmda , sýk sýk egilerek kopardýgým bu yoncalarý yerim . Çiçekleri ise , bir çay harmaný için toplarým . Eksi yonca kurutulmaz , yalnýzca tazeyken kullanýlýr .

Mide yanmasýna , hafif karaciger ve sindirim bozukluklarýna iyi gelir . Bu rahatsýzlýklara karsý kullanýldýgýnda , soguk olarak , günde 2 bardak bitki çayý içilir . Sarýlýk , böbrek iltihabý , egzemalar ve bagýrsak kurtlarýnda bu miktar çay sýcak içilir .

Taze bitkinin özsuyu , baslangýç durumundaki mide kanseri , habis dahili ve harici çýbanlara önerilir . Taze özsu , meyve sýkacagý kullanýlarak elde edilebilir . Her saat basý 3-5 damla , suyla veya bitki çayý ile inceltilerek içilir . Habis harici çýbanlara , bitki özsuyu dogrudan sürülür . Parkinson hastalýgýnda özsu , her saat basýnda 3-5 damla , civanperçemi çayýna karýstýrýlarak alýnýr ve dýstan da belkemigine sürülür .Kullaným Biçimleri :

Çay hazýrlamak : Yarým veya bir tatlý kasýgý ince kýyýlmýs yaprak , yarým lt kaynar suda haslanýr ve demlenmesi için 4-5 dakika demlenir . Yukarýda tarif edildigi gibi içilir .

Bitki Özsuyu : Iyice yýkanan taze yapraklar , nemli haldeyken mikserde sýkýlýr .

Kaynaklar:

1-"Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrý'nýn Eczanesinden Saglýk" , Maria Treben

2-Türkiye'de Bitkilerle Tedavi , Prof.Dr. Turhan Baytop, I .U Eczacýlýk Fak.

Bu haber 6439 defa okunmutur.

ayrca: Bu kategorideki dier haberler iin tklaynz...ifali ve Faydali Bitkiler, Alternatf Tp, Doal lalar Rehberi