» Rüya Yorumları » Cinsel Bilgiler » Güzel Sözler » İş Arama » Yeşil Kart(ABD)
» Astroloji » Kan Duyuru » Kitaplık » Mp3 » Sohbet
» Finans-Piyasa » Sinema » 2.El Otomobil » Sağlık » Top List
» Eğitim Rehberi » Şans Oyunları » Emlak Rehberi » Teknoloji » Aşk İtiraf
» Cep-Melodi,Sms » Üniversiteler » Seri İlanlar » Spor » Deprem
» Fıkralar » Oyunlar » Dost Siteler » Güzel Kızlar » Komikler
ÖSS Sınav Sonuçları | Amerika ( ABD ) Yeşil Kart başvurusu için tıklayınız...

Mesleki Eğitim Sertifika Programları, Sektörlere Göre Sertifika Türleri

İŞ BULMANIN ANAHTARI SERTİFİKALAR OLDU
Diplomadan önce sertifikaya bakılıyor
İş ilanları, CMA, CIA, MCSE gibi yabancı sertifikasyon kısaltmalarıyla dolup taşıyor. Sektörlerde uzmanlaşma ön plana çıkarken, işverenler, mesleki becerisini uluslararası alanda ispat etmiş adaylarla çalışmak istiyor. IDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre işverenlerin yüzde 72’sinden fazlası, uluslararası bir sertifikasyona sahip adayları işe almayı tercih ediyor.

 

Artan yabancı yatırımlar, Avrupa Birliği süreci ve çok uluslu şirketler de, Türkiye’deki uzmanların, uluslararası sertifikalarla yetkinliklerini belgelemesi şart koşuyor. Bilişim alanında seçme ve yerleştirme yapan Inproda’nın Genel Müdürü Günnur Aktoros ise, “Bugün, sertifikalar üniversite diplomasından çok daha değerli” diyor. Sertifikasyonun olmazsa olmaz olduğu sektörlerin başında ise finans, denetim ve bilişim var. Bilişim sektöründe, Microsoft, Cisco ve Oracle’ın sertifikasyonları öne çıkarken, finansta yöneticilerin yetkinliklerini uluslararası standartlara belgeleyen yönetim muhasebesi standardı CMA ve finans yöneticileri için verilen CFM sertifikaları ön plana çıkıyor. İç denetimde ise Türkiye İç Denetim Derneği’nin öncülüğünde yapılan uluslararası iç denetçi sertifikası CIA’ye büyük talep bulunuyor.

FİNANS İÇİN DE GEREKLİ

Finansta da bilançodan raporlama kriterlerine kadar pek çok alanda uluslararası standartlar hakim olmaya başladı. Türkiye’de yabancı yatırımlarla birlikte uluslararası sertifikasyona olan talebin önümüzdeki günlerde daha da artacağını söyleyen CMA Turk yöneticisi Mustafa Orhan, “Türkiye’de önümüzdeki yıllarda, yabancı yatırımcılarla birlikte sertifikalar daha çok gündeme gelecek” diyor.

Lise mezununa meslek kazandırıyorlar

Son dönemin en çok ihtiyaç duyulan mesleklerinin başında bilgisayar ağı uzmanı, sistem yöneticisi ve yazılımcılar geliyor. Bu meslekleri yapabilmek için de üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Sadece lise mezunu olma şartınının arandığı bilgisiyar eğitimlerde, 6 ayla 2 yıl arasında değişen sertifika programlarıyla kolayca ağ uzmanı veya yazılımcı olmak mümkün oluyor. Bilgisayar ağı uzmanları veya yazılımcıların işsiz kalmadığını söyleyen Bilge Adam Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Fırat, “Sertifika programına katılacak adayların üniversite mezunu hatta İngilizce bilmeleri bile gerekmiyor. Herhangi bir altyapıya ihtiyaç varsa biz veriyoruz” diyor. Bilgisayar ve İngilizce altyapısı daha zayıf olan adaylara sertifika programlarından önce telafi kursları uygulanıyor.

YAZILIMCI OLMAK 3 BİN YTL

Bilişim teknolojileri eğitimlerinde ders ücretlerinin adayın altyapısına göre değiştiğini söyleyen Fırat, “Yazılımcı ya da bilgisayar uzmanı olmak istiyorsanız eğitimler 3 ile 6 bin YTL arasında değişiyor” diyor. Bir programın ortalama 400 saat sürdüğünü de söyleyen Fırat, hafta içi her gün gelen adayların ortalama 6 ayda mezun olduğuna dikkat çekiyor. Dolayısıyla 6 aylık yoğun bir eğitimle, bilgisayar ağı uzmanı ya da yazılımcı olmak mümkün oluyor.


Diplomadan daha değerli

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde konusunda çalışacak teknik elemanlarını seçen Inproda İnsan Kaynakları Danışmanlık Genel Müdürü Günnur Aktoros, bilişimde özellikle uzmanlık alanlarına göre Microsoft, Cisco, Sun, Oracle, SAP, CheckPoint teknolojilerine ilişkin uluslarararası geçerliliği olan sertifikaya sahip adayların tercih edildiğini söylüyor. Aktoros, “İşverenler, üniversite diplomasından çok sertifika sahibi adayların üzerinde daha fazla duruyor” diyor. Uluslararası sertifikasyon programlarının master’a göre daha kısa ve daha ekonomik programlar olduğuna dikkat çeken Aktoros şöyle konuşuyor: “Sertifikasyon, kişi kariyerinin başındaysa daha bilinçli olarak başlamasına, profesyonel ise uzmanlığında daha yetkin bir biçimde ilerleme yapmasına olanak sağlıyor. Sertifikalandırma özellikle AB sürecinde daha da önemli hale gelecek. Ancak, bunun yanında, bilişim sektöründe deneyim de çok önemli.”Denetim için 3.5 saatlik 4 sınav

İÇ denetim mesleği, tüm dünyada profesyonel olarak örgütlenmiş ve uluslararası standartları olan bir meslek. Türkiye’de bu mesleği, Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) temsil ediyor. TİDE Başkan Yardımcısı Şenol Toygar, denetçilerin uzmanlığını gösteren CIA sertifikası almak için 3.5 saat süren 4 sınavdan geçildiğini anlatıyor. Geçmek için sınavların herbirinden yaklaşık yüzde 75’lik bir başarı elde etmek gerekiyor. Sertifikalı olmak için sınavları başarmak gerekli ama yeterli değil, ek olarak 2 yıllık bir iç denetim tecrübesi, üniversite lisans derecesi, uluslararası standartlarda belirtilmiş olan ahlaki kuralları kabul etmek ve CIA sertifikası sahibi olan bir kişinin ya da çalışılan kurumdaki üst amirin vereceği referans aranıyor.GSM’de kalifiye uzman açığı giderek artıyor

BiliŞİm eğitimleri veren SmartPro uzmanları da Türk Telekom’un özelleştirilmesi ve dinamik bir şekilde büyüyen GSM pazarıyla birlikte bu sektörde yaşanan istihdam olanaklarına dikkat çekiyor. Bunun için, eğitim şirketi sistem ve telekom uzmanlığı eğitimlerini tek pakette birleştirmiş. Bilişim alanında uluslararası sertifikasyon eğitimleri veren SmartPRO, ocak 2006 tarihinde başlayacak eğitimlerle kursiyerlere öncelikle “Microsoft Sertifikalı Sistem Yöneticisi” (MCSA - Microsoft Certified Systems Administrator) eğitimi verecek. 3 ay sürecek eğitimin ardından, Türkiye’de sadece SmartPRO tarafından verilmekte olan “Telekom Uzmanlığı” (SPNTE - SmartPRO Certified Nortel Telecom Expert) eğitimine geçilecek. Bu eğitim 3 ay sürecek. İki eğitimin ücreti ayrı ayrı 8 bin 500 YTL iken, tek pakette birleştirilmiş eğitim fırsatından yararlanmak isteyenler yüzde 50’lik bir burs sayesinde 4 bin YTL ödeyecekler. Ödemelerde bir başka kolaylık da taksitle ödeme imkanı olacak. SmartPRO, bu pakete özel olarak, aylık 300 YTL’lik taksitlerle ödeme imkanı sunuyor.Geçerli meslek arayanlar geliyor

Cisco Networking Akademisi Programı Yöneticisi Deniz Sungurlu da, teknolojiyi geliştiren Microsoft, Cisco gibi sirketlerin verdiği sertifikasyon eğitimlerinin devletler tarafından geliştirilen sistemlere kıyasla çok daha geçerli olduğunu söylüyor. Sungurlu, “Sertifikalar, kişilerin bilgi düzeyini, bilgilerin güncelliğini ve detayını ölçen tarafsız belgeler olması açısından işe alım noktasında, ve kariyerde ilerleme açısından çok önemli belgeler. Yine sertifikaların (ortalama 3 yılda bir) tekrar sınavlara girilerek yenilenmesi gerekliliği var.”

27 BİN UZMAN AÇIĞI

Cisco’nun raporuna göre, Türkiye’nin tüm ağ teknolojilerinde çalışacak işgücü açığı 27 bin 500 kişi. “2008’de ise Türkiye’de bu oran yüzde 21 ile 49 bin 100 kişi olacak” diyen Sungurlu, internet ve bilgisayar kullanıcılarının sayısı arttıkça ağ uzmanlarına daha fazla ihtiyaç olacağını söylüyor. Türkiye’de 4 yıldan bu yana Cisco Networking Akademi Programı (CNAP) adıyla bir eğitim programı gerçekleştiren Cisco Systems, bugüne kadar dünyada yarım milyona yakın ağ uzmanı yetiştirmiş. Programa ağ teknolojileri konusunda uzmanlaşmak isteyen, 16 yaşını aşmış ve dersleri takip edebilecek düzeyde İngilizce bilen herkes başvurabiliyor. Başvurular yerel akademiler tarafından değerlendiriliyor. Türkiye’de programa ağırlıklı olarak üniversite mezunları ve öğrenciler katılıyor.


Hangi sektörde hangi sertifika şart

FİNANSÇILAR İÇİN:

CMA ve CFM eğitim programları, Türkiye’deki finans ve muhasebe yöneticilerinin yetkinliklerini uluslararası strandartlarda belgeliyor. Institute of Management Accountant International tarafından, uluslararası bir sınavla verilen bu sertifikalar, tüm dünyada geçerliliğe sahip.

CMA: (Certified Management Accountant) Özellikle finans departmanı çalışanları için taşarlanmış bir yönetim muhasebesi sertifikası. Finans yönetimi ve yönetim muhasebesi konularında bilgi ve yeterliliği ölçüyor.

CFM: Certified Financial Manager) Finans yöneticileri için veriliyor. Kurumların nakit yönetimi, hazine, finansman ve yatırım bölümleri ile risk yönetimi birimleri çalışanları için tasarlanmış.

DENETÇİLER İÇİN:

CIA (Certified Internal Auditor) Uluslararası İç Denetçi Sertifikası. Bu alandaki en temel sertifika

CCSA: Kontrol Özdeğerlendirme Sertifikası

CFSA: Uluslararası Finasal Hizmetler Denetçisi

CGAP: Uluslararası Kamu Denetçisi

BİLİŞİM İÇİN:

Bilişimde, uzmanlık alanlarına göre istenen sertifikalar değişse de, özellikle Microsoft, Cisco, Java, Sun, Oracle, SAP sertifikalarına büyük talep var. Bilge Adam Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Fırat, “En çok Microsoft ve Cisco’nun sertifikaları revaçta” diyor.

ECDL: Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası. Uluslararası alanda tanınıyor ve eleman alımı yapan kurumlar tarafından adayları değerlendirme sürecinde önemli bir değerlendirme kriteri olarak görülüyor. Türkiye’de Türkiye Bilişim Derneği, ECDL Bilişim ve Eğitim işbirliğiyle yürütülüyor

MCP : Microsoft Certified Professional-Microsoft Uzmanlık Sertifikası

MCSE: Microsoft Certified System Expert-Microsoft Sistem Yöneticisi

MCSA: Microsoft Certified Systems Administrator-Microsoft Sistem Uzmanı

MCDBA: Microsoft Certified Database Administrator-Microsoft Veritabanı Uzmanı

CCNA: Cisco Certified Network Associate-Cisco network ve ağ uzmanı

CCSP : Cisco Certified Security Professional-Cisco Güvenlik Profesyoneli

CCDA: Cisco Certified Design Associate-Cisco Yazılım Uzmanı

CCIE: Cisco Certified Internetwork Expert-Cisco İnternet Uzmanı

OCA : Oracle Database Administrator Certified Associate-Oracle Veritabanı Uzmanı

CCAE: Check Point Certified Addressing Engineer

CCQE: Check Point Certified Quality of Service Engineer

SAP: SAP Kullanabilme SertifikasıGerekli Adresler ve Telefonlar:

# Türkiye İç Denetim Derneği: 0212 212 55 25

# Türkiye Bilişim Derneği:0312 479 34 62

# Bilge Adam:0212 337 66 77

# Smartpro: 0216 550 14 70

# Netron:0216 327 98 88

# Cisco Networking Academy Programı:0216 355 11 08

# CMA Turk: 0216 355 11 08