İl Bilgileri
Sakarya Turizm Rehberi, Turistik Bilgiler ve YerlerKaleler
Adapazarı Harmantepe koyunun üst kısmında bulunan küçük bir tepenin bir hektarlık alanı üzerinde yer alır. Adapazarı'na bağlı Adliye koyunun 1,5 km güneyinde bulunan kalenin muhtemelen hudut muhafaza kalesi olduğu tahmin edilmektedir.

Camiler
Sakarya'da yer alan camiler arasında; Merkezde Osmanlı dönemine ait Orhan Camii ve Taraklı'da XV. yüzyıl Osmanlı dönemi eseri Yunus Paşa Camisi bulunmaktadır.
Yalnız imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı günümüzde de bütün özelliklerini muhafaza eder. Üç kubbeli olan yapının bahçesinde imaretin adını aldığı Elvan beyin mezarı bulunur. İmaret bugün kütüphane olarak kullanılmaktadır.

Köprüler
M.S. 553 yılında yapımına başlanan köprü M.S. 561 yılında bitirilmiştir, Bizans İmparatoru Jüstinianus tarafından Sakarya Nehri üzerinde inşa ettirilen köprü, nehrin yatağını değiştirmesi sonucunda açık alanda kalmıştır. Geyve ilçe merkezi ile Ali Fuat Paşa kasabasını birleştiren, 1495 yılında Sultan 2. Bayazıt tarafından inşa ettirilen köprü Sakarya Köprüsü olarak da anılır.

Plajlar
İl merkezine 50km uzaklıkta bulunan Karasu ilçemizin 20km’yi bulan plajı ince taneli kumu ile ünlüdür. Karasu ilçesine 16km uzaklıktaki Kocaali ilçesine kadar uzanan plajda 2002 yılında mevsim dışında ilk defa motorsporları da yapılmıştır.

Göller
Sapanca Gölü, Büyük Akgöl, Küçük Akgöl ve Poyrazlar Gölü ilin önemli doğal güzellikleri arasındadır.

Poyrazlar Gölü, çevresi ve orman içi dinlenme alanları ile ilin turizmi açısından önem taşımaktadır. Akgöl Gölü, Karadeniz'in Karasu tatil merkezinden biraz içeridedir. Her iki yer de güzel manzaralarla çevrilidir. Karasu ve Kocaali ilçelerin kıyı kesimleri yörenin turizm faaliyetlerine önemli bir katkı ve canlılık sağlamaktadır.

Sakarya'da tektonik oluşumlar sonucu meydana gelen Sapanca Gölü ve çevresi içerdiği son derece çarpıcı doğal güzellikleri ve yoğun yerleşim merkezlerinin ulaşabildiği bir konumda bulunması nedeniyle il merkezinin yanı sıra başta İstanbul olmak  üzere  çevredeki büyük kentlerin özellikle hafta sonları rekreasyon ve konaklama amaçlı taleplerine açık bir merkez niteliğindedir. Sapanca Gölü'nün yüksekliklerindeki Arifiye Ormanı'nda güzel kamping ve piknik alanları   bulunmaktadır.

Ulusal ve uluslararası sörf, yelken ve kürek müsabakalarının yapıldığı Sapanca Gölü bu organizasyonlarla sportif amaçlı çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Kaplıcalar
Kuzuluk Kaplıca sı ilin en önemli kaplıcasıdır. Her türlü mide, karaciğer, şeker, böbrek, romatizma, üst solunum yolları nörolojik depresyon vb. hastalıklar üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiği bilinmektedir. Ayrıca; Akyazı Çökek Kaplıcası, Geyve Acısu, Geyve Ilıca Köyü İçmesi ile Taraklı kil Hamamı sağlık turizmi açısından değerlendirilebilecek yerlerdendir.

Kuş Gözlem Alanı
Sapanca Gölü

Sakarya şehrinde konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz farklı otel, pansiyon veya apart daire ihtiyaçlarınız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.
Sakarya Otelleri | Sakarya Pansiyonları | Sakarya Apart Kiralık Daireler


E-sehir.com © 2004 - 2015, 11 Yıldır Sizinle