2015 Fitre Miktarı, 2015 yılı fitre (sadaka-ı fıtır) miktarı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada 2014 yılı fitre miktarının 10 TL olduğu ifade edildi.

Ülkenin sosyo-ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, 10 TL olarak belirlenen fıtır sadakası bu Ramazan'ın başlangıcından 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak. . Bu hususta ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi tavsiye edildi. Söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği açıklandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nda alınan kararda belirlenen bu rakamın 'asgari miktar' olduğu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı hatırlatıldı. Söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği ifade edildi.
 

FITIR SADAKASI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını; Ramazan orucunu tutup iftar etme imkânını elde etmiş olmanın bir şükrü olarak, dinen zengin olan ve Ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman'ın belirli kimselere vermesi gereken vacip bir sadaka olarak tanımladı.

Diyanet, fıtır sadakası ile alakalı olarak şu bilgileri verdi: "Kişi kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük -küçük, kadın-erkek her Müslüman'a fitrenin gerektiğini ifade etmiştir. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir."

2014 Fitre Miktarı - 2014 Fitre Miktarı ne kadar?2014 Fitre Miktarı - 2014 Fitre Miktarı ne kadar?. Fitre Miktarı ne kadar olacak? Fitre Miktarı nedir? Fitre ne demektir? Fitre Miktarı diyanet tarafından belirlendi. Fitre Miktarı hakkında detalı bilgi. Fitre Miktarı 2014. Fitre Miktarı 2014 ne kadar olacak? Fitre Miktarı öğren. Fitre Miktarı buradan öğrenebilirsiniz. İşte Fitre Miktarı 2014 ve 2014 Fitre MiktarıFaydalı Bilgiler
Ramazan ve ORUÇ Rehberi Bilgileri Ana Sayfa
Kandillerde Yapılması Gereken İbadetler
Teravih Namazı
İftar Duası
Türkiye İftar ve Sahur Vakitleri
Kadir Gecesi Kutlama Mesajları
Fitre Zekat Yardımı / Bağışı
Temel Dini Bilgiler
Ramazan Yemekleri Tarifleri
Ramazan bayramı tatili kaç gün olacak?
Kadir Gecesi Ne Zaman?
Orucu bozan durumlar
Orucu bozmayan durumlar
Orucu kimler tutar?
Oruç ne zaman tutulur?
Orucun Faydaları
Kıble Yönü Bulma, Haritadan Evinizin Kıble Yönünü Bulabilirsiniz
Diyanet Oruç Rehberi
Zekat Hesaplama
Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir? Bayram Namazı Saatleri 3 Aylarda Oruç Tutanlar Sahur ve İftar Vakitleri İçin Türkiye Namaz Vakitleri, İllere Göre Namaz Ezanı Saatleri sayfamızı ziyaret ediniz.

E-sehir, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Portalı Sayfası


E-sehir.com © 2004 - 2015, 11 Yıldır Sizinle