Dinimizde Kardeşlik


Dinimizde KardeşlikYüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor: «Şüphesiz Mü'minler birbirleri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltiniz. Allah'tan sakının ki, size acısın.» (130)


Bu ayetten açıkça anlaşılıyor ki, İslâm; kardeşlik dinidir. Kardeşlik duygusu müslümanların birbirini sevmesi ile gerçekleşir ve güçlenir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz; «İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız.» (131) buyurmuştur.


Görülüyor ki; gerçek müslüman olabilmemiz birbirimizi sevmemize bağlıdır. Dünya üzerinde varlığımızı devam ettirebilmemiz, milli birlik ve bütünlüğümüzü korumakla mümkündür. Bunun şartı da, müslümanlar arasındaki sevgi bağlarının ve kardeşlik duygularının kuvvetli olmasıdır. Kur'an'ın emri, Peygamberimizin tavsiyesi budur. Müslümanın görevi de dinimizin kardeşlik konusundaki emirlerine uygun hareket etmektir.
Bu bilgi 1381 kez okunmuştur.
Dolar Lira Döviz Kuru, Canlı Dolar TL Euro Sterlin FiyatlarıE-sehir.com © 2004 - 2019, Türkiye Şehir Rehberi ve Bilgi Kaynağı